Diş Bakımı

Diş bakımında çok gerideyiz

Yıllık kişi başı diş macunu tüketimi, Türkiye’de ortalama 80 gram, AB ülkelerinde ise 150 gram. Türkiye’de bir kişi ortalama 3 yılda bir diş fırçasını yenilerken, hiç diş fırçalamayanlar da var…

Diş Dostu Derneği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye, diş macunu tüketiminde Avrupa standartları doğrultusunda en alt sıralarda yer alıyor. Yetkililer, Türkiye’de Türk Diş Hekimleri Birliğinin (TDHB) yaptığı araştırmalardan birinin, Türkiye’de diş fırçası yıllık tüketiminin 2004 yılı rakamlarıyla, 20 milyon civarında gerçekleştiğini, bir kişinin 3 yılda bir diş fırçasını değiştirdiğini, hatta hiç diş fırçalamayanlar bile bulunduğunu ortaya koyduğunu belirttiler.

Türkiye’de ortalama 80 gram olan kişi başı diş macunu yıllık tüketiminin, AB ülkelerinde ise 150 gram gerçekleştiğinin tespit edildiğine işaret eden yetkililer, Dünya Sağlık Örgütü kaynaklarına göre, problemli diş sayısı ortalamasının, İngiltere’de 0.9, İspanya ve Belçika’da 1.1, Fransa’da 1.9, Yunanistan’da ise 2.2 olduğunu hatırlattılar. TDHB’nin kaynaklarına göre ise Türkiye’de 12 yaş grubundaki çocukların yüzde 84’ünün dişlerinde çürük bulunduğunu, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfınca 7-10 yaş arasındaki 101 çocukta yapılan diş taramasında da, çocukların ağızlarında ortalama 5-6 çürük olduğunun saptandığını söylediler.

ŞEKER KULLANIMI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ

Yetkililer, diş çürüklerinin en önemli nedenlerinden biri olan kişi başı yıllık şeker tüketiminin, AB üyesi ülkelerde 40, Türkiye’de ise 25 kilogram iken AB ülkelerinde problemli diş oranının daha düşük olduğunun belirlendiğini ifade ettiler.

AB ülkelerinde şeker tüketiminin, Türkiye’ye göre çok daha fazlayken çürük oranının düşük olmasının dikkat çektiğini, bunun en önemli nedeninin koruyucu diş hekimliği bilincinin, AB ülkelerde çok yaygın olmasından kaynaklandığını vurguladılar.

Bir kişinin çürüyen bir dişi çektirip, yerine yenisini yaptırma masrafının, o dişi korumak için yaptığı masrafın 10-15 katından daha fazla olduğuna dikkati çeken yetkililer, bu nedenle kişilerin diş bakımına önem vermelerini istediler.

Kategori: Diş bakımı

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı