Diş Bakımı

Diş Bakımı Nasil Yapmalıyız

Halihazırda varolan diş çürüklerinin ilerlemesini engelleme yada sıhhatli dişlere haiz olma genel anlamda kabul edilmiş olduğu benzeri iki halde ele alınır:

Dişlerin İç Ve Dış Bakımı.

İç bakımın en mühim niteliği doğru ve balanslı beslenerek bedenimize bilhassa kemiklerimize ve bunun uzantısı olan dişlerimize şart olan kalsiyum.,fosfor A,C,D vitaminleri ve öteki vitamin ve mineraller vermek ve vücudu eksik bırakmamaktır.
Dişlerin dış bakımı ise gıdalar ve bakım metodu şekilde iki bölümde incelenir.Rafine gıdalar(beyaz un,şeker)ve hayvani gıdalar diş aralarına yapışarak çürümeye adım atar ve bazı mikroplar üretirler.Zaman içerisinde bu mikroplar dişe sirayet ederek dişi çürütürler.

Diş bakımının genel anlamda üç dış hedefi olmalıdır.Birincisi diş aralarında(doğal besin da alsak) ne kadar besin artığı var ise (özellikle yiyeceklerden sonra) bunlardan kurtulmaya çalışmak,diş etlerini kuvvetlendirmek,parlak ve temiz bir görünüm kazandırmak.
Dişlerin dış bakımı ise gıdalar ve bakım metodu şekilde iki bölümde incelenir. Rafine gıdalar (beyaz un, şeker)ve hayvani gıdalar diş aralarına yapışarak çürümeye adım atar ve bazı mikroplar üretirler. Zaman içerisinde bu mikroplar dişe sirayet ederek dişi çürütürler.
Diş bakımının genel anlamda üç dış hedefi olmalıdır. Birincisi diş aralarında (doğal besin da alsak) ne kadar besin artığı var ise (özellikle yiyeceklerden sonra) bunlardan kurtulmaya çalışmak, diş etlerini kuvvetlendirmek,parlak ve temiz bir görünüm kazandırmak.

Diş arasındaki artıkların gitmesini sağlamak için her yemekten sonrasında yalnız su ve fırça ile(macunsuz) diş araları iyice temizlenene kadar fırçalanmalıdır.Bu fırçalama bildiğimiz fırçalarla da yapılabilir ya da herhangi,bir dal parçasının ucunu taşla döverek alana gelen liflerden de olur(Eski Hintlilerin kullandığı ya da İslamiyet’teki misvak gibi, hem de bunun daha sıhhatli bulunduğu da bilinir) .

Diş araları iyice temizlendikten sonrasında fırça tabii tuza batırılarak diş ve dişetlerinde gezdirilerek hem dişlerin parlaklığı hem de dişetlerinin güç kazanması sağlanır(Bir istatistiğe nazaran Türkiye’de 30-70 ıslak grubunun %97’sinde dişeti rahatsızlığı vardır).

Özetle,en doğru ve ergonomik diş bakımı :a)Dişlerin yiyeceklerden sonrasında yalnız fırça ve su ile iyice yıkanması,ardından.b)Fırça ve tuz ile dişetlerini ovmaktır.Bu metod ve doğru(doğal) beslenme metodu küçük yaşta uygulanırsa ilerde hiç bir bozukluğa yol açmaz,büyüklerde ise çürümeleri engeller(unutmamalı ki tabii gıda ve bu tip temizlik yöntemlerine haiz toplumlarda diş rahatsızlığı diye bir şey yoktur,diş ve dişeti hastalıkları uygar dediğimiz arıtılmış besin tüketen toplumların fertlerine aittir).Bu konu için İlave şekilde bazı bilgiler aşağıdadır:

a) Dişimizle netlikle fındık benzeri sert cisimler kırmamalı,aşırı soğuk ve çok sıcak gıdalardan kaçınmalıyız,

b) Meyve ve sebzeler(havuç,salatalık,ayva benzeri bazı sert meyve ve sebzeler dişetlerindeki kan dolaşımını hızlandırır ve masaj yapar)dişleri tabii şekilde dışardan da besler,temiz tutar,diş taşları oluşmasını engeller(limon,elma,çilek diş dostudur),

c) Diş macunu kullanmaktan sakınmalıyız(içerdiği kimyevi maddeler dişe ve bedene hiç bir fayda sağlamaz)

d) Ağızda güzel koku için karanfil,maydanoz,adaçayı,portakal kabuğu çiğneyebiliriz,

e) Diş fırçalarken dikkat edilecek metod aşağı-yukarı,soldan-sağa benzeri yollar değil yalnız ve yalnız diş aralarında bundan sonr

Kategori: Diş bakımı

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı