Diş Bakımı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla bir oldukça sual gelebilir asla şüphesiz bunlardan en önde geleni ise çürük oluşumu öncesinden engellenebilir mi ? sorudur.. Acaba teknoloji ve bilim bu probleminin yanıtını bulabilecek mi ?

Diş aşısı çalışmaları

Günlük şekilde tüketilen besinler ağızda bir oldukça bakterinin oluşmasına ve oluşan bu bakterilerinde ağız ortamında çoğalarak dişleri cerh eden bir tür asit oluşturmalarına sebep olmaktadır. Özellikle şekerli yiyecekler ve asitli içeceklerin yoğun yoğun tüketilmeleri dişleri cerh eden yerin hazırlanmasını hızlandırmaktadırlar. Ağız ortamında dişlere ziyan veren bakterilerin yanı sıra dişleri sakınan bakterilerde vardır. Fakat dişlerin gündelik şekilde fırçalanmaması ve dişlere gösterilmeyen itina bu bakterileri de düşman yapmaktadır. Dişlerin yeteri kadar bakılmaması diş plaklarının oluşmasına ve bu plakların alında kalan bakterilerin zarar veren aside dönüşerek ağızda fena koku oluşumuna ve dişlerin süratli bir biçimde çürümlerine yol açmaktadır. Peki diş çürüklerini ve oluşan bu plakları önleyen bir tür aşı varmıdır ? Bu aşı üretiliyor mu ?

Evet, beklenen yanıt diş aşısının bilim adamları yönünden araştırılmaya başlandığı ve çürükleri önleyebilecek bir aşı üretmeye çalışmış oldukları haberini verebiliriz. Yapılan son araştırmalara nazaran ise bu şekilde bir aşının olacağı ve vücudu kuvvetlendiren, ağız ortamında oluşan bakterilere karşı bir bağışıklık oluşturan, bu bakterilerin zarar veren tesirlerini ortadan kaldırılabilecek bir aşı yaratmak mümkündür vaziyete gelecektir.

Peki bu aşı iyi mi kullanılıyor ? Bebekler için burun sprei şeklinde uygulanabilecek ve bakteriler kolonileşmeden tesir edebilecek yetişkinlerde ise jel şeklinde sürelebilecek olan bu aşı ile dişlerde yaşam boyu sürecek bir savunma amaçlanmaktadır.

Bu aşı gerçekte var mı ?

Böyle bir aşı hemen hemen kontrol mertebesinde ve uygulanan bir ürün değil.. Çalışmalar tamamlandığında ise epey bir tesirli bir aşı olacağa benziyor.Peki biz bu aşıyı beklemelimiyiz. Cevap hayır, netlikle biz dişlerimizi gündelik şekilde fırçalamalı, diş hekimi kontrollerimizi dikkatsizlik etmemeli, tartar temizliği yaptırmalı ve fissür örtücü benzeri diş çürüklerine karşı dişleri sakınan metotlara başvurmalıyız.

Diş çürüklerine karşı fissür örtücü uygulamalar

Fissür örtücüler çoğunlukla acı dişlerine uygulanan ve yiyecek artıklarının dişler üstünde bulunan fissür dediğimiz oyuklarda yiyecek arıklarının birikerek çürük oluşturmalarını engelleyen, bu oyukların daha basit bir biçimde temizlenmelerini sağlayarak çürük oluşumu riskini sıfıra indiren fissür örtücü savunucu diş tedavileridir.

Fissür örtücüler dişlere oldukça sorunsuz bir biçimde uygulanabilmekte ve insana hastalık yaratmamaktadırlar. Dişler üstünde oldukça milimetrik bir yer kaplarlar. Kesinlikle yükseklik hissi yaratmazlar. Diş hekimliğinde 3-5 dakika içinde uygulanabilmektediler.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Diş Çürümesini nasil engelleriz

Diş Çürümesini nasil engelleriz

Diş çürükleri ve diş eti problemleri bütün dünyada oldugu gibi ve benzeri memleketimizde de önde...

Yukarı