Diş Bakımı

Diş araları nasıl temizlenir

Dişler arasındaki bakteriyel plağın ve yemek kalıntılarının giderilmesinde diş arası fırçaları etkin, pratik ve en önemlisi çok yönlü bir çözüm sunar. Hatta, dişler arasındaki sıkışık veya geniş bölgelerin, köprü elemanlarının, implantların ve diş tabanı altında oluşan boşlukların (diş eti oyukları) temizlenmesinde çok kullanışlıdırlar. Çok yönlülükleri sayesinde ortodonti cihazları kullananlar için idealdirler.
Diş arası fırçası, tercihen akşam yemeğinden sonra olmak üzere, günde en az bir kez kullanılmalıdır. Özellikle başlarda bunu yapmak çok önemlidir. Bu sayede kısa sürede faydalı bir alışkanlık haline gelebilir.
Normal koşullarda:
Şu basit prosedürü takip etmeniz yeterlidir:
• Hafifçe bastırarak diş arası fırçasını dişlerinizin arasına yerleştirin. Fırçayı dar alanların içine sokmak için zorlamayın.
• Alt ark için aşağıdan yukarıya, üst ark için yukarıdan aşağıya doğru hafif bir eğim bırakılmalıdır.
• Ardından, diş arası fırçasının dişlerin arasından çıkmamasına özen göstererek birkaç yavaş ve yatay hareket yapın.
Ortodontik cihazlar kullanılıyorsa:
Diş arası fırçaları özellikle dişlerin arasını, ortodontik telleri ve dişlerin arasında bulunan büyük boşlukları temizlemek için önerilir. Temizleme hareketi, telin üzerine fazla kuvvet uygulamadan yumuşak içeri/dışarı hareketlerle yapılmalıdır. Temizlenecek boşluklara en uygun fırçayı seçin.
İmplantlar kullanılıyorsa:
Pimleri ve protezin altını temizlemek için diş arası fırçası kullanın. Fırçayı iki pim arasına yerleştirin ve yumuşak içeri/dışarı hareketlerle fırçalayın.
Köprüler kullanılıyorsa:
Köprünün etkilediği boşluğa uygun bir diş arası fırçası kullanın. Diş arası fırçasını yanak ve dil tarafına yerleştirerek temizleyin.
Nasıl bir diş arası fırçası seçmeli?
Hastaların farklı ihtiyaçlarına yanıt verebilecek pek çok farklı ebatta ve şekilde diş arası fırçası mevcuttur. Bir diş arası fırçası seçerken dikkat edilecek ana kriter, dişler arasındaki boşluğun genişliğidir. Bu noktada, büyükçe bir diş arası fırçasını çok küçük bir boşluğa sokmaya çalışmamalısınız. Ortodontik cihazların, implantların, köprülerin, diş eti oyulmasının ve diğer özel durumların söz konusu olduğu durumlar dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, size en uygun fırça şeklini ve boyunu belirleyebileceğinden, bu fırçaları kullanmadan önce mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Bu diş fırçalarının düzenli olarak değiştirilmesi de gereklidir. Anti bakteriyel kıllara sahip kaliteli bir diş arası fırçası, tüm kullanım ömrü boyunca performansından ödün vermeden görev yapacaktır.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı