Diş Bakımı

DİŞ AĞRISI

Dişlerde meydana gelen ağrı genellikle şu şekillerde ortaya çıkar:

  1. Yemek Esnasında veya Sonrasında Oluşan Ağrı:
    Kişi yemek yerken veya yemeği takiben yarım saat içinde, dişinde keskin bir ağrıdan şikayet eder. Yemek yerken dişin üzerindeki çürük boşluğuna yiyecekler girer. Bakteriler bu yiyeceklerle beslenerek asit üretir. Oluşan asit, dişin sinirini etkileyerek ağrıya sebep olur. Bu durumda yapılacak şey, bir diş fırçası ve diş ipi yardımıyla dişi temizlemektir. Yiyecek artıkları dişin üzerinden uzaklaştırıldıktan sonra, kısa bir süre içinde ağrı geçer. Ancak, diş ağrısının tekrar oluşmasını beklemeden diş hekimine müracaat edilmeli ve gereken diş tedavisi uygulanmalıdır.
  2. Dinmeyen Diş Ağrıları:
    Bu tip diş ağrıları genellikle gece ortaya çıkar ve uzun sürer. Diş dokunmaya karşı hassastır ve dişin etrafında veya yüzde şişlik ve ağrı vardır. Böyle bir durum, çürüğün ilerleyip dişin sinirini öldürmesi ve dişin enfekte olması sonucu ortaya çıkar. Bu tip diş ağrısını dindirmek kolay değildir. Yapılabilecek en uygun şey, öncelikle dişin üzerindeki yiyecek artıklarının temizlenmesidir. Diş hekimine danışarak uygun bir ağrı kesici içmek ağrıyı geçirecektir. Ancak, en kısa zamanda bir diş hekimine başvurmak gerekir. Ulaşma imkanınız yoksa doktor tavsiyesi ile uygun bir antibiyotik kullanmaya başlamanız, dişinizdeki enfeksiyonun en kısa zamanda kontrol altına alınabilmesi için faydalı olabilir. Akut enfeksiyonların çoğunda olduğu gibi, diş ağrısı birkaç gün içinde ortadan kalkar, ancak enfekte olmuş bu dişe müdahale edilmediği müddetçe ileride enfeksiyonun tekrarlayacağı unutulmamalıdır.

YARALANMALAR

Fiziksel travma sonucu yüz, çene ve dişlerde yaralanmalar oluşabilir. Bu tür bir durumda, hasta mümkün olduğu kadar kısa süre içinde diş hekimine ulaştırılmalıdır. Diş yaralanmaları en çok çocuklarda, sporcularda ve trafik kazası geçirenlerde görülür. Sporcularda çeşitli korunma apareyleri kullanılarak, olası bir durumda meydana gelebilecek diş yaralanmaları minimuma indirilebilir. Travma sonucunda en çok çene kemiğinde ve dişlerde kırık ve çatlaklar görülür veya diş yerinden çıkar. Dişte kırılma meydana geldiğinde, mümkünse kırılan diş parçası bulunarak, koruma altına alınmalı ve en kısa sürede dişhekimine başvurulmalıdır. Travma sonucu görülebilecek en önemli durum, dişin içinde bulunduğu kemik yuvasından tamamen çıkmasıdır. Bu durum dışında diş hekimi olaya müdahale eder, ancak diş yuvasından çıkmışsa, diş hekiminin müdahalesi kadar, acil tedavi öncesinde dişin hekime ulaştırılma şekli ve süresi de önemlidir. Diş kron kısmından tutulmalıdır, kök kısmından tutularak, bu bölgedeki dokuların hasar görmesine neden olunmamalıdır. Bu dokular fazla zarar görürse, dişin yuvasına tekrar tutunması mümkün olmaz. Diş kron kısmından tutularak, akan su altında yıkanır, böylece üzerindeki yabancı maddeler uzaklaştırılır. Dişi temizleme sırasında kesinlikle ovalama yapılmamalı ve fırça kullanılmamalıdır. Diş serum fizyolojik veya süt içinde veya bunlar bulunamıyorsa, hastanın yanağının içinde veya dil altında korunmalı ve en kısa sürede diş hekimine ulaşılmalıdır. Eğer 30 dakika içinde diş hekimine ulaşılırsa, dişin tekrar kendi yuvasına yerleştirilerek kurtarılma şansı çok yüksektir.

Kategori: Diş ağrısı

Benzer Konular

Diş Ağrılarını Tetikleyen Yiyecekler

Diş Ağrılarını Tetikleyen Yiyecekler

Apse zamanla geçecek gibi görünse de yine tekrarlayabilir ve bu apsenin olduğu yerde şişme meydana...

Diş Ağrılarını Tetikleyen Etkenler

Diş Ağrılarını Tetikleyen Etkenler

Diş ağrısını, mutlaka herkes yaşamıştır. Diş ağrıları, oldukça büyük bir sorundur. Kişinin ruhsal ve günlük...

Diş Ağrısı Neden Hep Gece Başlar

Diş Ağrısı Neden Hep Gece Başlar

Diş ağrısının nedenleri arasında birçok etken bulunmaktadır. Çürümüş olan bir dişin iltihaplanarak kötü bir duruma...

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

Diş ağrısı, yetişkinlerde farklı sorunlara neden olabilir. Bunlar için bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Ancak bu...

Diş ağrısı nasıl geçer ne iyi gelir

Diş ağrısı nasıl geçer ne iyi gelir

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum ve dozu gittikçe artan bir ağrınız olduğunu varsayarak ilk önce...

Yukarı