Diş Bakımı

Çocuklarda süt dişi dökülmesi

Daimi dişlere rehberlik etmesinin yanında konuşma fonksiyonunda da önemli etkisi olduğu belirtilen süt dişlerinin zamanından önce çektirilmesinin, çocuklarda konuşma bozukluğuna yol açabileceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Durmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koruyucu ve önleyici diş tedavisinin öneminin her geçen gün arttığını söyledi. Günlük tüketilen tatlılar, asitli yiyecekler ve hazır gıdaların diş sağlığını olumsuz etkilediğine dikkati çeken Durmuş, özellikle çocukların diş sağlığına önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Süt dişlerinin, daimi dişlerin sağlıklı şekilde çıkması için önemli olduğunu ifade eden Durmuş, şunları kaydetti:

“Daimi dişler süt dişlerinin rehberliğinde çene kemiği üstünde, olması gereken yerlere doğru gelişimini sürdürür. Süt dişlerinin, daimi dişlere rehberlik etmesinin yanında özellikle çiğneme başta olmak üzere konuşma fonksiyonlarında da önemli etkisi vardır. Erken süt dişi kayıpları konuşma bozukluğuna da yol açabilir. Üst ve alt çene ön bölgesindeki kesici süt dişleri, ilk çıkan dişlerdir ve bu dişlerin bazı seslerin çıkmasında önemli katkıları vardır.”

Çocukların psikolojisini etkiliyor

Bebeklerin, anlamlı ilk sözcüğünü üretirken ağızlarında yaklaşık 6 ila 8 dişin bulunduğunu anlatan Durmuş, bu dişlerin çocukların konuşmasını geliştirmesi açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Durmuş, ebeveynlerin “Zaten yerine daimi diş gelecek” diyerek, konuşmaya yardımcı olan süt dişlerini çektirmesi nedeniyle çocukların konuşmasında bozukluklar oluştuğunu dile getirdi.

Sosyal ilişkilerin başladığı çocukluk döneminde yaşanan konuşma bozukluklarının neden olabileceği olumsuzluklara da değinen Durmuş, şöyle devam etti:

“Estetik olarak bu dişlerin eksikliği, çocuklarda ciddi anlamda sosyal bozukluğun görülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle süt dişlerinin ağızda kalması ve düzenli olarak düşmeleri gereken dönemde düşüp yerlerini daimi dişlerin alması, çocukların psikolojisi açısından da önemlidir. Özellikle ön bölgede yer alan kesici süt dişlerinin çok erken kaybedilmesi, çocuklarda bazı harflerin bozuk çıkmasının yanında psikolojik problemlerin oluşmasına da neden olabilir. Bazı durumlarda sosyal olarak içe kapanabilir ve bu diş eksikliğinin geçici olduğu bilincine kavuşuncaya kadar problemler artarak devam eder.”

Anne ve babalar rehberlik etmeli

Durmuş; ebeveynlerin, çocuklarına ağız ve diş sağlığı konusunda rehberlik etmesi gerektiğini ifade etti.

Ailelerin, çocuklarına “Git dişini fırçala” gibi bir davranış sergilemesinin yanlış olduğunun altını çizen Durmuş, “Çocukların tuvalet eğitimlerine, giyinmelerine, beslenmelerine nasıl sabırla destek oluyorsak; aynı şekilde diş fırçalama alışkanlıklarını kazanıncaya kadar onlara sabırla rehberlik etmeliyiz” diye konuştu.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı