Diş Bakımı

Çocuklarda Diş Sağlığı

Bir çok annenin bilmeden yaptığı en büyük yanlışların başında, bebeklerine uyumaları için emziklerini tatlı reçel, bal v.b. gibi şeylere batırarak vermeleri gelmektedir. Süt dişleri çok fazla organik madde içerdikleri için çürümeye daha yatkındırlar. Çocuklar, hafiften kendini göstermeye başlayan diş hassasiyetlerinin farkına varamazlar, ne zamanki diş ağrıları şiddetlenir, dayanılmayacak hale gelir, işte o zaman diş sorunu yani dişlerde çürümenin başladığı anlaşılır. Anneler size çok iş düşüyor, bebeğinizi anlık olarak avutmak için emziğini tatlı gıdalara batırmayın, onu tatlıya alıştırmayın. Süt dişleri çocuğun düzgün beslenmesini sağlarlar. Ayrıca konuşma sırasında dilin hareketleri de dişlerin sağlığına bağlıdır. Süt dişleri, daha sonra çıkacak olan kalıcı dişlere yol gösterir, çürük süt dişlerinin ne kadar kötü sonuçlara yol açacağını anladınız mı.

Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda Diş Sağlığı

Diş çürüklerinin önceden engelleyen bir yöntem henüz gelişmemiştir ne yazık ki, ancak bazı dişlere florür sürülmesi, olası diş çürüklerinin engellemeye yönelik bir çalışma olabilir. Çocuklarınızı çok küçük yaşlarından itibaren ( dişler ilk çıkmaya başlayınca, yani 6-8 aylık iken) dişlerini fırçalamaya alıştırmalısınız, daha küçük nasılsa öğrenir demeyin ve siz dişlerinizi fırçalarken onun eline de dişlerine uygun bir diş fırçası verin ve gördüğünü yapmasını sağlayın, unutmayın ağaç yaşken eğilir.  İlk 3 yaş için diş macunu kullanılmaması önerilmektedir, içinde bol florür olan ve tadını çocuğunuzun seveceği bir diş macununu 3 yaşından sonra olmak kaydıyla, mercimek tanesi kadar fırçasının üzerine sıkmanız yeterli olacaktır. Yaşı ilerledikçe de diş ipi kullanmanın güzelliğinden ve öneminden bahsederek, diş ipi kullanmasına vesile olun. Diş ipi kullanımı, diş etleri ve diş kökleri için muazzam bir uygulamadır.

Diş fırçalarınızın da bir ömrü vardır, uzun süre aynı diş fırçasını ne siz kullanın, ne de çocuğunuza kullandırın. En çok 6 ayda bir diş fırçalarınızı değiştirip yenilemeniz gerekmektedir diş sağlığınız için. Çocuklarda diş sıkıntılarının pek çoğu küçük yaşlarda başlar, emziği uzun süre emmek, biberon kullanımı, agresif çocuklardaki diş gıcırdatmaları, hep ileride diş sağlığına olumsuz etkiler yapacak unsurlardır.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı