Diş Bakımı

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir Diş Hekimi Abdullah İlker Diş hekiminden her yaşta insanın genellikle korktuğunu ve korkuya neden olan olgular hakkında açıklamalarda bulunan Diş Hekimi Abdullah İlker, “Diş hekimi uygulamalarına karşı oluşan korku, birçok hastanın tedavisini gerçekleştirememesine neden olmaktadır. Diş hekimine karşı oluşan korku, çeşitli nedenlerden meydana gelmektedir. Bunlar arasında geçmişte diş hekimi uygulamaları arasında yaşanan olumsuz deneyimler, tedavi sırasında ve sonrasında ortaya çıkan ağrı, diş hekiminin ellerinin ağzın içine sokulması, enjeksiyon ve kullanılan aletlerin steril olmayacağı düşüncesi ile, bulaşıcı hastalık ve mikroorganizmaların bulaşma ihtimali sayılabilir” diye konuştu.

Çocukların yanında konuşmalarınıza dikkat edin

Çocukların diş hekimine gitme yaşının 3 olduğunu ve çocuklara diş hekimi ile diş sağlığı hakkında doğru bilgilerin verilmesi gerektiğini söyleyen İlker, “Diş hekimi korkusu çocuk yaşta yani sütdişlerinin tamamlandığı ve diş hekimine çocuğun gitme zamanı olan 3 yaşına girdiğinde başlar. Bu dönemde ailenin çocuğa vereceği bilgi etki önemli. Yani aile anne, baba ağız diş sağlığı konusunda, diş hekimliği hizmetleri konusunda bilgili olmalı ve bu bilgileri doğru bir şekilde çocuklara vermelidir. Genelde anne ve babanın da çocukluktan gelen diş hekimi korkusu varsa bu korkuyu abartılı bir şekilde çocuğun yanında anlatmaları, ‘dişim çekilirken şöyle acıdı, çok pis koktu, çok kanadı, yapılan iğne çok acıttı’ gibi sözler çocukta diş hekimi korkusu oluşturur” şeklinde konuştu.

Başkan İlker şöyle devam etti: “Yapılan araştırmalara göre, korkuyu oluşturan etkenler arasında ilk sırada yüzde19 ile ağrı faktörü, ikinci sırada yüzde 15 ile kullanılan aletlerin sesi, üçüncü sırada ise yüzde 13 ile kullanılan materyallerin çıkardığı koku gelmektedir. Kötü deneyimler, kullanılan cihazlar, bulantı refleksi, diş hekiminin davranışı, diğer kişilerin deneyimleri, enjeksiyon, ilaç korkusu ve diş hekiminin cinsiyeti de korkuyu belirleyen diğer faktörler arasında yer alıyor.”

Kategori: Dişçi

Benzer Konular

Diş Ve Diş Eti Hastalıkları

Diş Ve Diş Eti Hastalıkları

Dişlerimizin içinde sıcak ve soğuğa, ağrıya duyarlı kan damarları bulunmaktadır. Dişlerimiz tükürük salgısı ile iş...

Diş Taşı Tartar

Diş Taşı Tartar

Tükürük salgısında ve bakteri plaklarında bulunan mineraller diş taşının oluşmasına neden olurlar. Diş taşı-tartar diş...

Dişlerimiz Ve Kötü Alışkanlıklar

Dişlerimiz Ve Kötü Alışkanlıklar

Diş sağlığına ne kadar önem vermemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz, sağlık ağızdan başlar diye öğretildi bize...

Dişçiye ne zaman gidilir

Dişçiye ne zaman gidilir

üketiminde artış olması nedeniyle dişlerde yaşanan bazı sorunlar, diş hekimlerinin daha sık ziyaret edilmesine sebep...

Diş Hekimi Ateş Sağlat

Diş Hekimi Ateş Sağlat

Diş Hekimi Ateş Sağlat İletişim Bilgileri: Üniversite Mah. Uran Cad. No:34/2 Avcılar / İstanbul Tel:...

Yukarı