Diş Bakımı

Çocuklara Diş Fırçalama

Çocuğumuza diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için nelere bilmeli ve çocuğumuza iyi mi yaklaşmalıyız ? Bu sualler ve bu suallerin yanıtları çocuğumuzun diş sıhhati açısından son aşama önemlidir. İlk şekilde çocuğumuzda diş problemleri olsun ya da olmasın onları bir diş hekimi ya da pedodonti uzmanı ile tanıştırmalıyız. Çocuk diş hekimini aileden birisi şekilde görmeli ve netlikle dişçiden, dişçi koltuğundan ya da dişçi aletlerinden korkmamalıdır. Bunu en en erken 2 yaşlarında çocuğumuza alıştırmalıyız. Çocuğunuzun diş hekimi ile tanışması kısaca ilk buluşma tanışma amaçlı, oyun içerikli, hediyerle süslenmiş bir gün şekilde geçirilmeli ve çocuğumuza diş hekimine giderken oldukça keyifli bir yere gidiyormuş benzeri mevzu etmememiz gereklidir.

Çocuğumuza  diş fırçalamasını nasil öğretiriz ?

Çocuğumuza diş fırçalama alışkanlığını kazandırabilmemiz için öncelikli şekilde bizim bu şekilde bir alışkanlığa haiz olmamamız gerekir. Siz tertipli şekilde dişlerinizi fırçalamalısınız ve çocuğunuzunda bu alışkanlığınızı görüp merak etmesi gerekir. Sizi yansılamak edecek ve rol model şekilde sizi alacaktır. Bu nedenle yavrunuzun sizi diş fırçalarken görmesi ve size ne yapıyorsun o şekilde diye sorması oldukça önemlidir. Çocukta merak uyandırmak ve alakasını çekmek ona bu alışkanlığı kazandırmanın en mühim noktasıdır. Çocuğunuza onun aklında sual işarete kalmayacak biçimde diş fırçalama bilgisi vermelisiniz. Bunun dişleri için ne kadar faydalı olduğunu, düşmanlarla savaşıldığını ve bunu yapmış olduğu sürece dişlerinin sıhhatli ve güzel olacağı yavrunuza anlatılmalıdır. Çocuğunuza mecburi birşeymiş benzeri değilde bunu bir oyun şekilde anlatmanız yavrunuzun daha çok alakasını çekerek kendi arzusu ile bunu alışkanlık durumuna getirmesini sağlamalıyız.

Çocuğunuzla birlikte dişlerinizi fırçalayın

Onu diş fırçalarken netlikle yanlız bırakmayın “Hadi gel oyun oynayalım” ya da gel “Dişlerimize ziyan veren düşmanlarla savaşalım” vb. onu heyecanlandıracak ve sevmiş olarak yapacağı sözcüklerle onun dikkatini çekerek birlikte dişlerinizi fırçalamaya ikna edin..

Çocuklarda diş fırçalama ne vakit başlamalıdır ?

Çocuğunuzun ilk dişleri ağızda görünmeye başladıktan sonrasında çocuğun diş fırçalama dönemide başlamaktadır. İlk dişler anne yönünden temizlenmelidir. Sabah yavrunuz kalktığında ya da akşam yatarken dişlerin yüzey bölgeleri temiz bir tülbent ya da gazlı bir bezle ıslatılarak silinmeli ve temizlenmelidir.

Diş fırçasının ve macunun kullanılması 2-3 yaşlarında çocuğa öğretilmelidir

Bu yaşlarda yavrunuzun oldukça iyi bir biçimde dişlerini fırçalamasını beklemek doğru olmamakta mühim olan ona bu yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar dişlerini fırçalarken dişlerinin yanlızca ön yüzeylerini ya da ulaşabildikleri bölgeleri temizlerler. Oysaki dişlerin fasıla yüzeylerininde oldukça iyi temizlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle anne ve babalar çocuların başlarında şekilde onların ulaşamadıkları bölgeleri birlikte temizlemeleri ve temizliğinin kontrolü oldukça daha yararlı bir diş bakımı sağlar.

Çocuklarda diş macunu seçimi iyi mi olmalıdır ?

Çocuklarınız için diş fırçası seçerken diş fırça basının küçükler için olanını, yumuşak ve ince kıllardan oluşan ve en oldukça 3 aylık dönemlerle değiştirilen fırçalar seçilmelidir. Kesinlikle anne ve babanın fırçası çocuklarda kullanılmamalıdır.

Günde kaç defa dişlerimizi fırçalamamız gerekir ?

Çocuğunuzla birlikte günde en azca iki defa olmak şartı ile ile ( sabah kalktığınız ve yatarken ) dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

Kategori: Diş bakımı

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı