Diş Bakımı

Çocugunuz Diş Çikartırken Ne Yapmalısınız?

Diş çıkarma, çocuklar için doğal bir süreçtir ancak kimi zaman problemli de olabilir. Çocuğumun Dişleri Ne Zaman Çıkmaya Başlayacak? Genellikle, altı ay civarında alt, öndeki iki diş (orta kesici dişler) çıkar, ardından kısa sürede üst orta kesiciler gelir.

Diş çıkarma, çocuklar için doğal bir süreçtir ancak kimi zaman problemli de olabilir

Çocuğumun Dişleri Ne Zaman Çıkmaya Başlayacak? 
Genellikle, altı ay civarında alt, öndeki iki diş (orta kesici dişler) çıkar, ardından kısa sürede üst orta kesiciler gelir. Takip eden 18 – 24 ay içerisinde diğer süt dişleri de çıkar, ancak önden arkaya doğru belli bir sıra izlemez. İki ila üç yaşına geldiğinde 20 süt dişinin tamamı çıkmış olmalıdır.
Diş çıkarma belirtileri arasında, huysuzluğa ek olarak, salya akması ve ağza birşeyler sokma isteği yer alır. Diş çıkarma sırasında 37,5 dereceye kadar ateş normal kabul edilir ancak çocuğunuz diş çıkarırken ateşleniyorsa, doktorunuzu aramalısınız.

Ağrısını Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?
Dişin çıkmasının neden olduğu rahatsızlık, bebeğinizin hırçın olmasına neden olabilir. Bebeğin dişlerini temiz parmağınızla ya da ıslak bir gazlı bezle hafifçe ovarak rahatsızlığı kısmen azaltabilirsiniz. Soğuk bir diş halkası da bebeğin hassaslaşan dişetlerini rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bir diğer yöntem de diş kurabiyesi ya da kızartılmış ekmek çiğnemelerini sağlamaktır. Ayrıca, diş çıkarmada dişetleri üzerine sürülen, rahatlatıcı ilaçları da deneyebilirsiniz. Bu ilaçları eczanelerden temin edebilirsiniz.

İlk dişler çıktığında, dişleri her gün, çocuklara özel, yumuşak kıllı diş fırçası kullanarak temizlemeye başlayın. Bebeğinizin ağzını her yemekten sonra düzenli olarak temizlemek, yaşamın ilk yıllarında iyi diş sağlığı alışkanlıkları geliştirmeye yardımcı olur.

Kategori: Diş çıkarma

Benzer Konular

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bu yöntem iki üç saat aralıkla yapıldığında özellikle çürüğü olan hastalarda çürük bölgesini temiz tutarak...

Kalıcı Diş çıkarma Zamanları

Kalıcı Diş çıkarma Zamanları

Kalıcı diş nedir arkadaşlar oncelikle bu konuya deginelim Kalıcı diş çıkartma devri şekilde 4 ile 6...

Bebeklerde 6 yaş dişi

Bebeklerde 6 yaş dişi

Uzmanlara göre; bebeklerde süt dişlerinin düşüp yerlerini genç süreklilerin alması, aşağı yukarıya süt dişlerindeki sürme...

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Ortalama olarak ilk dis 7. ay ortalarinda belirir. Ancak bazan ilk dis üçüncü ayda erkenden...

Bebeklerde diş çıkarması

Bebeklerde diş çıkarması

Bebeğimin dişi ne zaman çıkar? Siz hamileyken, bebeğinizin ileride süt dişlerine dönüşecek olan diş kökleri...

Yukarı