Diş Bakımı

Bitkisel diş beyazlatma

Çarpık, sarı ve sağlıksız dişler itici bir görüntüye neden olur. Ama bu, üstesinden gelinemeyecek bir sorun değil. Bir ortodontist dişlerinizi düzeltebilir ve bir dişçi de iyileştirebilir.

Peki ama dişlerin beyazlatılması? Dişlerin beyazlatılması için illa bir dişçiye gitmek zorunda mıyız yoksa evde kendi çözümlerimizi geliştirebilir miyiz?

Dişlerimiz neden beyazlığını kaybeder?

Yaşımız ilerledikçe dişlerimiz sarı bir ton kazanır. Bu durum özellikle sigara, alkol, kahve ve kırmızı şarap kullanımıyla daha da kötüleşebilir. Ve zaman içinde, bütünüyle beyazlığını kaybetmiş dişlerimizi göstermemek için gülümsemekten kaçınmaya yöneliriz.

Dişlerimizin sarılaşmasını nasıl engelleriz?

Aslında kimse bütünüyle beyaz dişlere sahip değildir ve doğal yollardan da bembeyaz dişlere sahip olamazsınız. Yapabileceğiniz en etkili şey, dişlerinizin beyazlığını kaybetmesine neden olan yiyecek-içeceklerden kaçınmak olabilir (kırmızı şarap, siyah çay, kahve, yabanmersini vs). Ve elbette, en önemlisi, sigarayı bırakmaktır.

Dişçide dişlerin beyazlatılması

Diş beyazlatmanın, en iyi ve en güvenli teknolojileri kullanan dişçilerde gerçekleştirilmesi önerilir. Ancak bu önerinin olumsuz bir tarafı vardır. Ve bu mali bir taraftır. Dişçide diş beyazlatma aşırı ölçüde pahalı bir tedavidir.

Diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri genel olarak iki sınıfa ayrılır: mekanik ve kimyasal.
1.Mekanik diş beyazlatma ajanları, yalnızca dişin yüzeyindeki lekeleri yok eder. Ama bu türden ajanların iki zayıf noktası vardır. İlk olarak, bu mekanik ajanların içerdiği aşındırıcı maddeler, diş minesine zarar vererek inceltir. İkinci olarak ise, yalnızca dişlerin yüzeyindeki lekeler yok edilir ve derinlerdeki lekeler olduğu gibi kalır.
2.Kimyasal diş beyazlatma ajanlarının dişler üzerinde derinlemesine etkisi vardır. Bu yöntemle hem en derinlerdeki lekeler yok edilir hem de diş minesine zarar verilmez. Kimyasal diş beyazlatmanın zayıf noktası ise dişlerin işlem esnasında ve sonrasına ağrımasıdır.

Peki doğal diş beyazlatma ajanları?
1.Sodyum bikarbonat
Diş beyazlatmanın en etkili doğal yollarından biri, dişleri sodyum bikarbonatla fırçalamaktır. Bir çay kaşığı sodyum bikarbonatı birkaç damla elma sirkesi ve biraz tuzla karıştırın. Karışım köpürdükten sonra dişlerinizi bu karışımla fırçalayın.
2.Kabartma tozu
Bir diğer doğal diş beyazlatma yolu ise kabartma tozudur. Sodyum bikarbonat yöntemine benzer şekilde, kabartma tozunu bir parça balla karıştırın ve bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Kabartma tozunun tadı kötü olsa da, buna değdiğini göreceksiniz.
3.Hidrojen peroksit
Bir çay kaşığı sodyum bikarbonat, bir çay kaşığı hidrojen ve bir çay kaşığı suyu karıştırın. Bir süre bekledikten sonra bu karışımla ağzınızı çalkalayın. Çalkaladıktan sonra karışımı tükürün ve dişlerinizi fırçalayın. Ancak bu yöntemde aşırı kaçmamanız önemlidir. Hidrojen peroksit yöntemi haftada bir kez uygulanmalıdır.

Sonuç olarak, dişlerin doğal olarak sarımtırak olduğunu ve yıllar içinde sarı tonu kazanacağını kabul etmeniz gerek. Bunda yanlış bir şey yok ve yapmanız gereken, düzenli olarak dişlerinizle ilgilenmek.

Kategori: Diş beyazlatma

Benzer Konular

Dişlerimiz Neden Sararır

Dişlerimiz Neden Sararır

Diş sararmaları mine yüzeyinde oluşan renklenmelerdir. Diş sararlamaların türlü sebepleri vardır. Bunlardan en tesirli olanları...

Diş lekelerinden nasıl çikar

Diş lekelerinden nasıl çikar

Kahve, sigara ve gazlı içeceklerin devamli  tüketilmesinden kaynaklanan dişlerimizdeki lekeler  görünüş açısından  ve sağlık açısından...

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Dişlerimizi daha beyaz yapmanın bir kaç tane ve bir çok yolu ve seçenegleri vardır. Bunların içinde...

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Bazen genetik bazen de sigara ve hijyene önem vermemekten dolayı dişlerimizin doğal rengi kaybolur, sararmaya,...

Diş beyazlatıcı ürünlerin zararları

Diş beyazlatıcı ürünlerin zararları

Hastalar tarafından ucuz olduğu için piyasada satılan diş beyazlatıcı ürünlerin ya da ev ortamında kullanılan...

Yukarı