Diş Bakımı

Bebeklerde diş çıkarma

Bebeğinizle birlikte zamanın çok hızlı akması normaldir. Her gün yeni bir gelişme gösterir bebeğiniz. Bunlardan önemli biri de diş çıkarma dönemidir. Bebeğinizin süt dişleri genel olarak 7 ay civarında çıkmaya başlar. Ancak kalıtsal özelliklere bağlı olarak bazen bebeklerin ilk dişleri 3 ayda da çıkmaya başlayabilir. Bu dönemin 12 aya kadar sarkması doğaldır.

Diş çıkarma belirtileri, diş çıkmaya başlamadan 1-2 ay önce kendini göstermeye başlayabilir. Bunlar arasında en yaygın olanları salya akıtmadır. Birçok bebeğin 2-3 aylıktan itibaren salya miktarlarında artış gözlenir. Artan salya miktarıyla birlikte ağız ve çenesinde tahrişe bağlı bazı kızarıklar gözlenebilir. Bunu önlemenin yolu, yumuşacık bir tülbentle o bölgenin temizliğini yapıp kuru tutmaktır. Bu dönemde kabaran bölgeyi rahatlatmak için bebekte ısırma ihtiyacı gelişir. Alacağınız diş kaşıyıcı oyuncaklar ve bölgeyi rahatlatan soğuk buz torbaları işinize çok yarayacaktır. Bazen diş eti şişkinliği öyle fazla olur ki o bölgede dayanılmaz ağrılar olabilir. Böyle durumlarda bebeğiniz aşırı huzursuz ve sürekli ağlamaklı haldedir. Doktorunuzun önereceği yöntemlerle bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Şişliğe bağlı olarak bebeğiniz beslenmeyi de reddedebilir. Emziriyorsanız emzirmeye devam ediniz ve henüz katı gıdalara yeni geçişseniz fazla zorlamadan beslenmesini sürdürmeniz gerekir. Ateş de diş çıkarmaya eşlik edebilir. Uzmanlara göre 38’in altında bir ateş bu dönemde gözlenebilir. Ancak yine de ateşli durumlarda doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Kategori: Diş çıkarma

Benzer Konular

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bu yöntem iki üç saat aralıkla yapıldığında özellikle çürüğü olan hastalarda çürük bölgesini temiz tutarak...

Kalıcı Diş çıkarma Zamanları

Kalıcı Diş çıkarma Zamanları

Kalıcı diş nedir arkadaşlar oncelikle bu konuya deginelim Kalıcı diş çıkartma devri şekilde 4 ile 6...

Bebeklerde 6 yaş dişi

Bebeklerde 6 yaş dişi

Uzmanlara göre; bebeklerde süt dişlerinin düşüp yerlerini genç süreklilerin alması, aşağı yukarıya süt dişlerindeki sürme...

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Ortalama olarak ilk dis 7. ay ortalarinda belirir. Ancak bazan ilk dis üçüncü ayda erkenden...

Çocugunuz Diş Çikartırken Ne Yapmalısınız?

Çocugunuz Diş Çikartırken Ne Yapmalısınız?

Diş çıkarma, çocuklar için doğal bir süreçtir ancak kimi zaman problemli de olabilir. Çocuğumun Dişleri...

Yukarı