Diş Bakımı

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Ortalama olarak ilk dis 7. ay ortalarinda belirir. Ancak bazan ilk dis üçüncü ayda erkenden ortaya çikarken, bazan da on ikinci ay, hatta sonrasina sarkabilir. Dislerin çikisi genellikle kalitsal düzene uyar, yani sizin veya esinizin disleri erkenden çikmissa bebeginizde de ayni sekilde olmasi olasidir. Dis çikarma belirtileri dislerin kendisinden iki – üç ay önce ortaya çikabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuga degisir ve aslinda bunlarin neler olduklari ve ne kadar agri verdikleri konusundaki görüsler de doktordan doktora degismektedir. Ancak genellikle dis çikaran bir bebegin su tecrübeleri yasayabilecegi kabul edilmektedir 

Salya Akitmak : Birçok bebek iki buçuk-üç ayliktan baslayarak salya akitir.Dis çikarma bunu bazi bebeklerde digerlerine göre daha çok arttirmaktadir.

Çene ya da yüzde kizariklik : Bol salya akitan bir bebekte , çenede ve agiz çevresinde sürekli salya temasinin yarattigi tahrise bagli olarak deride kizariklik ya da çatlaklarin olusmasi sasirtici degildir. Bunu önlemek için gün boyunca periyodik olarak salyayi nazikçe silin ,bebeginiz uyurken akan salyayi emmesi için de yatak çarsafinin altina bir havlu koyun. Deride kuruma belirdiginde yumusak bir deri kremi ile o bölgeyi sürekli nemli tutun.

Hafif öksürük : Asiri salya bebegin zaman zaman tikanmasina ve öksürmesine yol açabilir. Bebeginiz soguk alginligi ,nezle ya da allerji belirtileri göstermiyorsa bunda endiselenecek bir durum yoktur. Bebeklerin dikkat çekmek ya da ses repertuarlarini zenginlestirmek için öksürügü sürdürmeleri sik görülen bir durumdur.

Isirma : Bu durumda bir isirik düsmanlik belirtisi degildir. Dis çikaran bir bebek eline geçen her seyi – bu kendi eli ,annesinin memesi ,yabanci birinin parmagi olabilir – agzina sokarak disetlerini rahatlatmaya çalisir.

Agri : Çikmakta olan bir disin baskisi altinda disetinde enflamasyon gelisir. Bu durum bazi bebeklerde dayanilmaz agrilara yol açarken bazilarinda hiç sorun olusturmayabilir. Ilk dis ve azi disleri çikarken en fazla sikinti yaratan dislerdir.

Huzursuzluk : Enflamasyon arttikça ve keskin dis yüzeye yaklastikça bebegin disetindeki agri sürekli bir hal alabilir. Kronik agrisi olan herkes gibi sikintili olabilir ve kendi normal halinden uzaklasabilir. Bu huzursuzluk bazan haftalar boyunca sürebilir.

Beslenmeyi reddetme : Dis çikarmakta olan bir bebek beslenmeyi reddedebilir. Kati yiyeceklere baslamis olan bir bebek bir süreligine bu yiyeceklere karsi olan ilgisini yitirebilir. Ancak bu sizi endiselendirmemelidir. Çünkü bebeginiz sivi gidalardan da gerekli besinleri alir ve disi çiktiktan sonra istahi yerine gelecektir.

Ishal : Bunun dis çikarma ile olan ilgisi çok süphelidir. Bazi anneler her dis çikardiginda bebeklerinin ishal oldugunu söylerler. Bazi doktorlar büyük olasilikla artmis tükrük salgisi nedeniyle dis çikarmayla barsak hareketleri arasinda bir baginti oldugunu düsünürler. Bazi doktorlar ise böyle bir bagintinin oldugunu kabul etmek istemezler ; belki de annelerin her ishali dis çikarmaya baglayarak önemli gastointestinal bozukluklarin göz ardi edilebileceginden çekindikleri için böyle davranirlar. Dis çikardigi dönemde bebeginizin diskisinin sulu olabilecegini bilin , ama iki diskilamadan daha uzun süren ishali mutlaka doktorunuza bildirin.

Ates : Ates de tipki ishal gibi doktorlarin dis çikarmayla bagintili oldugu konusunda tereddütle yaklastiklari bir belirtidir. Disetlerindeki enflamasyon nedeniyle 38 C’nin altindaki bir ates dis çikarmaya eslik edebilir. Yine de bebeginizin atesi varsa diger zamanlarda ne yapiyorsaniz öyle davranin ve iki günde azalmazsa doktorunuza haber verin.

Uykusuzluk : Gece boyunca deliksiz uyuyan bebekler bile dis çikarirken gece uyanmaya baslayabilir. Bu durumda hemen onu beslemeye çalismayin. Bunun yerine kendi kendine tekrar uyumasini saglayin.Gece uyanma da diger problemlerde oldugu gibi ilk dis ve azi disleri çikarken daha fazla görülür.

Diseti hematomu : Bazan çikan bir dis disetinde kanamaya neden olabilir , bu da mavimtrak bir leke olarak görülür. Bu hematomlar için endiselenmeye gerek yoktur ve tibbi girisim gerektirmeden kendiliklerinden düzelirler. Soguk kompres aciyi azaltip iyilesmeyi hizlandirabilir.

Kulak çekistirme , yanak kasima : Disetlerindeki agri sinir yollari boyunca kulak ve yanaga yansiyabilir. Bebeklerin kulak enfeksiyonu oldugunda da kulaklarini çekistirdiklerini unutmamak gerekir. Bebeginiz dis çikarsa bile kulak enfeksiyonundan kuskulaniyorsaniz doktorunuza danisin.

DIS ÇIKARKEN NELER YAPMALI?

Çigneyecek bir seyler vermek : Burada besin degerinden çok disetlerindeki basinci rahatlatmak amaçlanmaktadir. Bu nedenle de çignenen sey soguk olursa yarari artar. Dondurulmus çörek , soguk bir muz , veya havuç , bir tülbente sarilmis buz parçasi , lastik bir dis halkasi. Bebeginize çignemesi için ne verirseniz verin mutlaka yaninda bulunun ve oturur pozisyonda olmasini saglayin.

Dislerini kasiyabilecegi seyler : Bazi bebekler baslangiçtaki aci nedeniyle itiraz edebilir. Fakat bir süre sonra aci yerini rahatlamaya birakir.

Soguk içecekler : Bebeginize bir biberon soguk su verin. Biberonu reddederse bardakla vermeye çalisin. Bu sayede bebeginizin su ihtiyacini da karsilamis olur ve ishal veya artmis salyayla kaybettigi siviyi yerine koyarsiniz.

Soguk yiyecekler : Buzdolabinda sogutulmus seftali püresi, elma püresi, yogurt, bebeginize oda isisindaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir.

Agriyi azaltacak bir seyler : Baska hiç bir sey ise yaramazsa parasetamol isinizi kolaylastiracaktir. Doz ayarlamasi için doktorunuza danisin. Doktorunuz önermedigi sürece bebeginizin disetlerine baska bir sey sürmeyin. Bunun içine alkollü içecekler de dahildir.

Kategori: Diş çıkarma

Benzer Konular

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bu yöntem iki üç saat aralıkla yapıldığında özellikle çürüğü olan hastalarda çürük bölgesini temiz tutarak...

Kalıcı Diş çıkarma Zamanları

Kalıcı Diş çıkarma Zamanları

Kalıcı diş nedir arkadaşlar oncelikle bu konuya deginelim Kalıcı diş çıkartma devri şekilde 4 ile 6...

Bebeklerde 6 yaş dişi

Bebeklerde 6 yaş dişi

Uzmanlara göre; bebeklerde süt dişlerinin düşüp yerlerini genç süreklilerin alması, aşağı yukarıya süt dişlerindeki sürme...

Çocugunuz Diş Çikartırken Ne Yapmalısınız?

Çocugunuz Diş Çikartırken Ne Yapmalısınız?

Diş çıkarma, çocuklar için doğal bir süreçtir ancak kimi zaman problemli de olabilir. Çocuğumun Dişleri...

Bebeklerde diş çıkarması

Bebeklerde diş çıkarması

Bebeğimin dişi ne zaman çıkar? Siz hamileyken, bebeğinizin ileride süt dişlerine dönüşecek olan diş kökleri...

Yukarı