Diş Bakımı

Bebeklerde 6 yaş dişi

Uzmanlara göre; bebeklerde süt dişlerinin düşüp yerlerini genç süreklilerin alması, aşağı yukarıya süt dişlerindeki sürme sırasını takip eden bir süreçte oluşmaktadır. Burada dikkat edilmesi şart olan en mühim nokta, bir hayli şahıs yönünden süt dişi sanılan altı ıslak dişinin varlığıdır.
Süt dizisi tamamlanmasından sonrasında ortalama 3 ıslak civarından altı yaşına kadar diş kavislerinde rastgele bir devinim yoktur. Çocuk altı yaşına ulaştığında ilk devamlı dişi olan altı ıslak dişi süt azı dişlerinin arkasında kavisdeki yerini alır.
İlk devam eden dişler kesiciler
6 ıslak dişlerini takiben ilk devam eden dişler kesiciler grubudur. Onu izleyerek birinci süt azıları, ikinci süt azıları ve süt köpek dişleri dökülürler. Üst devamlı köpek dişleri en son devam eden dişlerdir. 11-13 ıslak arası sürme tamamlanır. Bunların haricinde altı ıslak dişlerinin arkasından 12 yaşlarında ikinci devamlı azılar ve 20 yaşlarında (16-24 yaş) 20 ıslak dişleri kısaca üçüncü büyük azı dişleri sürer.
Bebeğimin dişlerinin sürmesi gecikti. Endişelenmeli miyim?

Genel şekilde bebeklerde ilk dişler altı aylıkken sürmeye başlar. Ancak bebeğin kendisine bağlı bazı faktörlerin tesiriyle gecikmeler olabilmektedir. Bir yaşına kadar gecikmeler düzgüsel kabul edilir. Bebeğiniz 1 yaşına basmış olduğu halde ağzında dişi aksi taktirde sebebinin araştırılması açısından bir dişhekimine götürmek gerekir.

Diş çıkarma esnasında dişetlerinde ve ağızda ne benzeri emareler görülür?

Çocuklarda diş çıkarmadan bir iki gün ilkin huysuzluk, iştahsızlık, dişetlerinde kaşıntı, salya miktarında artış olabilir. Dişin çıkacağı bölgede dişeti kabarmıştır. Bütün bu şikayetler dişlerin çıkması ile kaybolur. Bu şikayetlerin tümünü giderecek bir ilaç yoktur. Çocuğu deşarj olmak emeliyle yiyeceklerden ilkin uygulanmak suretiyle eczanelerde satılan pomatlardan yararlanılabilir.

Diş çıkarma esnasında çocuğun umumi vaziyeti bozulur mu?

Eskiden diş sürme çağına gelen çocuğun her şikayeti diş çıkarmaya bağlanırdı. Her ne kadar diş sürmesi umumi sıhhat üstünde kimi etkisinde bırakır gösteriyorsa da havale, ishal, bronşit benzeri problemlerin sebebi bundan sonra diş sürmesine bağlanmıyor.Çocuğun umumi durumundaki bozukluktan diş sürmesini mesul tutabilmek için başka tüm sebeplerin araştırılması gerekir. Bu nedenle bu şekilde bir problemle karşılaşıldığında bir çocuk hekimine danışmayı dikkatsizlik etmemek gerekir.

Süt dişlerinin sürmesi ne vakit tamamlanır?

24 -30 aylar içinde süt dişlerinin sürmesi tamamlanır. Süt dişleri bitirmiş bir çocukta her bir çenede 10 tane olmak suretiyle toplam 20 tane diş bulunur.

Kalıcı dişler ne vakit sürmeye başlar?

Altı yaşlarında süt azıların arkasından “6 ıslak dişleri” dediğimiz sürekli dişler sürmeye başlar. Bu dişler alt ve üst çenede sağlı sollu ikişer adet olmak suretiyle toplam dört tanedir. Genellikle süt dişi zannedildikleri için çürüdüklerinde rehabilitasyon edilmeyip çekilirler. Halbuki diş sistemi için oldukça mühim olan bu dişlerin çekilmesi dişlerde rehabilitasyonu oldukça cokzor olan çapraşıklıklara sebep olur.

7-11 yaşlar içinde süt dişleri sallanır ve alttan gelen kalıcı dişler onların yerini alır.

12 yaşlarında altı ıslak dişlerinin arkasından 2. sürekli büyük azılar çıkar. altı ıslak dişleri benzeri bunlar da bir süt dişinin yerine sürmeyen dişlerdendir.

Bebeğim dişli doğdu. Ne yapmam gerekir?

Bazen bebekler dişli doğabilir ya da doğumdan derhal sonrasında bebeklerde diş sürebilir. Bu dişler çoğunlukla sallanan dişlerdir ve bebek yutabilir ya da soluk borusuna kaçabilir düşüncesiyle çekimi gerekir. Yaratacağı bir öteki sorun de beslenme esnasında annenin göğüs ucunun tahriş olmasıdır. Böyle bir halde bir diş hekiminin müdahalesi gerekir

Fırçalama

Çocuğumun dişlerini ne vakit fırçalamaya başlamalıyım?
İlk dişler ağızda görünür görünmez, temizlenmeye başlanmalıdır. Temiz bir tülbent ya da gazlı bez kullanılarak; sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan ilkin dişlerin silinerek temizlenmesi gerekir. Diş fırçası kullanımına bebeğin geri dişlerinin çıkmasından sonrasında başlanabilir.

Fırçalama için en iyi teknik hangisidir?

Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik önermek ve uygulatmak oldukça zordur. Bu yaşlarda mühim olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken bir çok vakit dişlerin görünen ya da basit erişilen yüzlerini fırçalar. Oysa ki mikroplar, dişlerin fasıla yüzleri ya da çiğneyici yüzeylerinde daha basit birikir. Bu nedenle fırçalamadan sonrasında Anne-Babanın kontrolü şarttır. Okul çağındaki çocuklarda fırçanın diş-dişeti birleşim yerine 450 eğimle yerleştirilip dişlerin görünen yüzeylerini döndürme hareketiyle, daha sonrasında da dişlerin çiğneyici yüzeylerinin ileri-geri hareketlerle fırçalanması önerilmektedir.

Çocuğum için hangi diş fırçasını seçmeliyim?

Çocuğun ağız ebatlarına uygun, yumuşak ve naylon kıllardan imal edilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanması müsait değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi iyi mi yapılamazsa, daha önceki bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 3 ay) kesinlikle değiştirilmelidir.

Çocuklarda hangi diş macunu, ne kadar kullanılmalıdır?

Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanması önerilmez. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonrasında başlanmalıdır. Ancak reklamlarda bulunduğu gibi, yarım parmak değil, fırça üstüne sıkılan mercimek kadar macun fırçalama için kafi olacaktır. Macun kullanımına başlandığı çağda piyasada bulunan florürlü diş macunlarından rastgele biri seçenek edilebilir. Fırçalama işleminde macundan oldukça tesirli bir fırçalama işleminin mühim bulunduğunu unutmamak gerekir.

Çocuğuma dişlerini günde kaç defa fırçalatmalıyım?

Sabah kahvaltı öncesi ve gece yatmadan önce, yalnız üçer dakikalık tesirli bir fırçalama işlemi yeterlidir. Pek oldukça iyi alışkanlık gibi, diş fırçalama alışkanlığı da küçüklük döneminde kazanılacaktır. http://www.tdb.org.tr/avds/h5.html

Süt Dişleri Tedavi Edilmeli mi?

Süt dişleri de aynı kalıcı dişlerde bulunduğu benzeri rehabilitasyon edilmelidir. “Nasıl olsa değişecek!” Düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi pek oldukça problemlere sebep olur. Süt dişlerinin ehemmiyetini şu şekilde açıklayabiliriz;

Süt dişlerinin beslenmede ehemmiyeti vardır. Çürük dişleri olan küçükler dişleri ağrıdığı için doğru dürüst yiyecek yiyemezler. Aynı biçimde dişleri çekilen küçükler da yiyecek yiyemedikleri için büyüyüp gelişemezler.
Genel gövde gelişiminin yanı sıra süt dişleri çenelerin gelişimi için de gereklidir. Çürük ya da dişeti problemi sebebiyle dişleri çekilen çocuklarda çeneler çöker ve ihtiyar bir görünüm alır.
Dişler konuşmak için gereklidir. Özellikle konuşmanın öğrenildiği çağda ön süt dişlerinin noksan olması f,v,s,z,t harflerinin bir alışkanlık durumuna gelmiş olarak yaşam boyu yanlış söyleniş edilmesine sebep olacaktır.
Her çocuk gülmeyi sever. Güzel bir gülümseme için ise sıhhatli dişlere gereksinim vardır.
Güzel görünmek büyük ufak her insanoğlunun en tabii isteğidir. Çürük ya da noksan dişleri olan küçükler çirkin göründüklerini düşünerek ruhsal hastalık duyarlar.
Süt dişlerinin bir öteki görevi de alttan gelen sürekli dişlerin yerini korumaktır. 10 çocuğun bir sıraya taraf yana oturduğunu düşünün. Bunlardan biri kalktığında ötekiler onun yerine doğru kayarak daha sorunsuz otururlar.Yeni bir çocuk gelip de sıraya oturmaya kalkarsa ötekiler sıkışmak mecburiyetinde kalacaktır. Aynı biçimde bir süt dişi vaktinden ilkin çekilirse yandaki dişler bu boşluğa doğru kayar. Alttan istikbal kalıcı dişe yer kalmaz. Bu diş diğerlerini sıkıştırır, netice şekilde çapraşıklıklar alana gelir.
Bu nedenlerden dolayı süt dişleri de sürekli dişlerde bulunduğu benzeri rehabilitasyon edilmelidir! http://www.tdb.org.tr/avds/h8.html

Çocuğun Diş Hekimini İlk Ziyareti

Çocuğumu diş hekimine ilk defa ne vakit götürmeliyim?

Bunun için en ideal vakit bebeğin ilk dişleri çıktıktan sonraki altı aydır. Çocuğunuzun dişleri ile alakalı problemler oldukça erken yaşlarda başlayabilecektir. Bu çağda bebeğin beslenmesi, diş bakımı ve emme alışkanlığı ile ilgili informasyon edinerek ortaya çıkacak problemlerin başlamadan önlemek mümkündür olacaktır.

Çocuğumu ve kendimi ilk muayeneye iyi mi hazırlayabilirim?

Çocuğunuzu diş hekimine götürmeden ilkin yapılacak işlem ile ilgili informasyon edinmek en doğru metod olacaktır. Genelde dişlerde oldukça büyük oyuklar oluşmadan ve şiddetli ağrılar başlamadan diş hekimine müracaat etmek rehabilitasyonun hem çocuk hem de doktor açısından daha basit olmasını sağlar. Ancak, ” Doktor iğne yapmayacak ” diye ön yargı ile kazançlan çocuğa doktor anestezi yapmak mecburiyetinde kalırsa, çocuğun hem size hem de hekime itimatı kalmaz. Bu nedenle evladı rehabilitasyon hakkında doğru bilgilendirmek, korkusunu yenmek ve itimatını kazanmak açısından mühim olacaktır.

Çocuklarda diş hekimine karşı korku sebep olur, alınması şart olan tedbirler nelerdir?

Çocuğunuza diş tedavisinin hiç bir korkulacak yanı olmadığını anlatırsanız, kolaylıkla diş hekimine götürebilirsiniz. Ancak genel anlamda Anne-Babalar “Uslu olmazsan seni dişçiye götürürüm, O da bir güzel dişini çeker!” sözleriyle diş hekimi terimini bir korku unsuruna dönüştürür.

Bu nedenle;

Çocuğun diş hekimine götürülmesi bir ceza manası taşımamalıdır. Tam tersine çocuğa diş hekimine sevmiş olarak gideceği bir ortam yaratılmalıdır.
Dikkat edilmesi şart olan başka bir mevzu da, diş hekimine gitme ile çocuğun maruz kalacağı ağrı vakası içinde bir çağrışım uyandırmamaktır. Ancak, çocuğa ” Dişin asla ağrımayacak” diyerek onu yanıltmak; ilerideki tedavileri güçleştirir.
Diş hekimi ile çocuğun iyi bir diyalog kurması, çocuğun korkusunu yenmesine muavin bir faktördür. Bunun için diş hekiminin sordurulmuş olduğu sorulara çocuğun kendisinin cevap vermesine müsaade verin

Kategori: Diş çıkarma

Benzer Konular

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bu yöntem iki üç saat aralıkla yapıldığında özellikle çürüğü olan hastalarda çürük bölgesini temiz tutarak...

Kalıcı Diş çıkarma Zamanları

Kalıcı Diş çıkarma Zamanları

Kalıcı diş nedir arkadaşlar oncelikle bu konuya deginelim Kalıcı diş çıkartma devri şekilde 4 ile 6...

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Ortalama olarak ilk dis 7. ay ortalarinda belirir. Ancak bazan ilk dis üçüncü ayda erkenden...

Çocugunuz Diş Çikartırken Ne Yapmalısınız?

Çocugunuz Diş Çikartırken Ne Yapmalısınız?

Diş çıkarma, çocuklar için doğal bir süreçtir ancak kimi zaman problemli de olabilir. Çocuğumun Dişleri...

Bebeklerde diş çıkarması

Bebeklerde diş çıkarması

Bebeğimin dişi ne zaman çıkar? Siz hamileyken, bebeğinizin ileride süt dişlerine dönüşecek olan diş kökleri...

Yukarı