Diş Bakımı

Bebekler diş çıkarırken nasıl beslenmeli

Huzursuzluk, uyku sorunları, ağızda salyalanma, kulakları çekiştirme, iştahsızlık ve kilo alımının yavaşlaması bebeklerin diş çıkarma sürecinde sıkça rastlanılan durumlar.

Takriben 2,5 sene kadar bebeklerimizin uykusundan her bağırarak uyanışı, tabağındakilere her burun kıvırışı “Acaba dişi mi çıkıyor?” diye düşündürtür bizi…

Bir yandan bir umuttur bu, çünkü yaşadığı ve bize yaşattığı eziyetin geçici bir durum olduğunu işaret eder, bir yandan da “Evyah” dedirtir, “Uykusuz ve sofra savaşlarıyla dolu haftalar bizi bekliyor…”

Tam da ek besinlere alışmaya başlarken bebeklerin bu sebeple bir süre yiyeceklere karşı ilgisini kaybetmesi çok moral bozucu oluyor. Ama fazla endişelenmeye gerek yok, bu dönemlerde kendilerine gereken besinleri süt ve diğer sıvı gıdalardan alıyorlar.

Bize de biberonlara bakıp “Bugün kaç cc içti?” diye parmak hesabı yapmak düşüyor…

Diş çıkartma sürecinde bebeğinize yardımcı olmak için beslenmesinde şunlara dikkat edebilirsiniz:

Bu dönemde diş etleri çok hassas olduğundan bebeğinizi mümkün olduğunca sıcak gıdalardan uzak tutun. Bu dönemde ılık, hatta soğuk yiyeceklere ağırlık verin. Elma püresi, yoğurt, muhallebi gibi serin ve ferahlatıcı besinlere bebeğiniz hayır demeyecektir.

Bebeğinize çiğneyebileceği şeyler verin. Soğuk bir muz veya havuç gibi. Evde kemirme bisküvileri hazırlayabilir bunları da dişlerini kaşıması için verebilirsiniz. Tarif aşağıda.

Kereviz sapı da iyi bir alternatiftir. Kerevizin rahatlatıcı bir etkisi var ve bu etki diş huysuzluğuna da iyi geliyor. Kereviz saplarını kesin, yıkayın, 10 dakika buzlukta soğutup buzlukta tutun ve dişlerini kaşıması için bebeğinize verin. Plastik diş kaşıma aletlerinden çok daha faydalı.

Farklı sebzeleri köftenin içine katıp, soğuk şekilde ona verebilirsiniz. Eliyle tutarak yiyebilir.

Yeterince su içiyor olmasına dikkat edin.

Evde sıkılmış serin meyve sularına ağırlık verin. Böylece sıvı alımını sağlarken bir yandan da öğünlerde azalttığı vitamin ve mineralller açısından destek sağlamış olursunuz.

Bir beslenme filesi içine dondurulmuş meyveler koyarak kemirmesi için eline verebilirsiniz.
Özellikle yaz aylarında, anne sütünü buz küplerine doldurup dondurarak, bunu da beslenme filesi içinde bebeğinize verebilirsiniz.

Bebeğiniz emzik kullanıyorsa, emziği bir bardak içme suyu içine daldırıp, emziğin ucunu sıkıp bırakarak içine su doldurun. Daha sonra buzluğa kaldırın. Donduktan sonra bebeğinize verin. Yemeklerden önce dişlerini biraz bu şekilde yatıştırırsanız öğünler daha verimli geçebilir.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı