Diş Bakımı

Ağzım kokuyor ne yapmalıyım

Sanıldığından çok daha yaygın görülen ağız kokusu; kişinin iş, arkadaş ve hatta aile yaşamını etkileyeyip kişide mahcubiyete ve buna bağlı olarak da sosyo – psikolojik problemlere sebep olabiliyor.

Sosyal çevreden dışlanmaya hatta boşanmaya varan sonuçlar doğurabilen ağız kokusu, beslenme alışkanlıklarıyla ilişkili olarak gelişebilir, mide ve diğer sistemik rahatsızlıkların bir göstergesi olabilir.

Ağız kokusunun başta gelen nedeniyse daha çok dişlerdeki iltihap ve çürüklerdir. Ciddiye alınması gereken ağız kokusu konusunda bilinmesi gerekenleri Diş Hekimi, Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu şöyle anlatıyor:

“Sanıldığından çok daha yaygın görülen ağız kokusu; kişinin iş, arkadaş ve hatta aile yaşamını etkileyebilecek bir konu olup, çoğu zaman kişide mahcubiyete ve buna bağlı olarak da sosyo – psikolojik problemlere sebep olur. Birçok kişi ağız kokusu yüzünden konuşmaktan ve iletişimden kaçar. Hatta evli kişilerde boşanmalara bile neden olabilir. Eğer çalışıyorsa mesleği açısından da tehlike oluşturabilir. Özellikle tiyatrocu, satış temsilcisi gibi yakın temas halinde çalışan kişilerin iş yaşamını zora sokar.

Koku, basitçe diş taşlarından kaynaklanabileceği gibi, ağızdaki eski dolgu ve kron-köprülerin bozulmuş diş eti ilişkilerinden de oluşabilir.

Ağız kokusunun nedenleri

Ağız kokusu bazen ağız temizliğine yeterli önemin verilmemesi, ağız iltihapları, ileri dişeti hastalıkları veya diş çürükleri, bazen de ağız kuruluğu gibi sebeplerin bir ya da birkaçından kaynaklanıyor olabilir.

Ağız hijyenine yeterli önemin verilmemesinden kaynaklanan ağız kokusunu gidermek için diş taşları temizlenir ve kişiye ağız bakımı için neler yapması gerektiği uygulamalı olarak gösterilir. Eğer ağız kokusu ağız enfeksiyonlarından ileri geliyorsa enfeksiyonlar tedavi edilir, tedavi sırasında gömük ve sorunlu dişler varsa çekim yapılır.

Ağız kuruluğundan ileri gelen kötü ağız kokusu da hastaya tükürük salgısını artıracak yöntemlerle önlenir.

Ağız kokusunu gidermenin yolları

Ağız içi bakterilerle savaşan bir baharat olduğu için tarçın kullanın.

Kötü kokuya sebep olan ağız kuruluğunu engellemek için daha fazla su için, diş çürüklerine sebep olacağından şeker tüketiminizi azaltın.

Yiyeceklerle tükürük salgısının iyice karışması ve ağızda yemek parçası kalma olasılığının azalması için lokmaları iyi çiğneyin.

Diş fırçasının çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebileceği için diş ipi kullanın.

Ağız kokusunu önlemek için doğal kaynaklardan da yararlanılabilir. Nane bunlardan en önemlisi. Naneli sakızlar, şekerler kullanabilirsiniz.
Öğün aralarında taze meyve yiyin.
Uzun süre aç kalmayın.

Ağız kuruluğuna neden olduğundan ve diş eti hastalıklarına da zemin hazırlayarak ağız kokusu oluşturacağından sigara içmeyin.”

Kategori: Ağız kokusu

Benzer Konular

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağzın kötü kokması sosyal olarak insanları etkiler, hatta öyle durumlar vardır ki bu yüzden biten...

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok...

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemine değinen uzmanlar, şekersiz sakız kullanımının da ağız kokusuna...

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Kötü ağız kokusu yani tıbbi adı ile Halitozis’in, toplumun geneline yayılan bir sorun olduğuna dikkati...

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları. Plak oluşumuna karşı 24 saat süreyle etkin koruma sağlar ve nefesiniz uzun...

Yukarı