Diş Bakımı

Ağrısız Kanamasız Diş Tedavisi

Acısız diş rehabilitasyonu olabilmekte mi ?

Günümüz teknolojileri tıp sahasında en çok diş hekimliği hakkında gelişme gösteriyor. Modern diş hekimliği şekilde malum yeni yöntemlerde ise acısız ve ağrısız diş hekimi tedavileri gerçekleştiriliyor. Tedavi esnasında oluşan ağrılar insandan insana farklılık göstermektedir. Bu umumi manada ruhsal bir durumdur. Bilinç altında oluşan acıyacak korkusu diş hekimi aleti ağzına götürmeden duyulan ağrılardır. Tedavi öncesinde diş hekimi ile konuşmanız ve duymuş olduğunuz hastalıkları açık bir dille hekiminize anlatmanız huzursuzluğunuzu bir nebze olsun ortadan kaldıracaktır. Acı duymamanızı sağlayacak pek oldukça metod ve metod diş hekimliğinde mevcuttur. Tedavi öncesi meydana getirilen anestezi sizi işlem müddetince sorunsuz ettirecektir.

Diş hekimi kontrol öncesinde korkularınızı ve endişlerinizi doktorunuzla paylaşmanız oldukça önemlidir. Onun bu mevzu ile alakalı görüşlerinizi almanız ve doktorunuza güvenmeniz bir öteki mühim husustur. Güven oldukça önemlidir. Bilirsiniz ki doktorunuz sizin canınızı acıtmamat için elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Eğer doktorunuza itimat duymuyorsanız kontrol olmamayı seçenek ediniz. Muayene öncesinde kesinlikle aklınıza takılan bütün sualleri doktorunuza sorunuz. Bu sorulardan en mühimleri ise şunlar olmalıdır;

Diş rehabilitasyonu esnasında canım acırsa ne yapmalıyım ?

Canımı acıtmamak için siz ne yapacaksınız ?

İğne kullanacakmısınız ?

Diş tedaivisi esnasında canımın acıması için ne tür metodlar gerekiyor ?

Acı ya da ağrıları duymamak için bir ilaç var mı ?

Bu tür sualler sizin doktorunuza güvenmeniz ve işlem esnasındaki endişelerinizi ortadan kaldıracaktır. Ayrıca doktorunuzun tavırları da sizi muayeneye yönlendirecek ya da sizi itecektir sezgisel şekilde bunu anlayacaksınızdır. Eğer rehabilitasyon olmak içinizden gelmiyorsa olmayın. Doktorunuz sizi idrak etmek için çaba sarfetmiyorsa ya da işlemlerin yapılması için süratli devinim ediyorsa tam şekilde hazır olmadığınızı belirtmekte sizin en tabii hakkınızdır.

Tedavi öncesinde acısız bir uygulama için meydana getirilen hazırlıklar

Diş rehabilitasyonuna başlamadan ilkin doktorunuz bölgeyi kurutacak ve lokal anestezi için bölgeye hissizleştirici (acıyı duymayacağınız) anestejik jel uygulayacaktır. Bölgeye sürelen jelin tesirini göstermesi ve bölgenin hissizleşmesi için bir kaç dakika beklenecektir. Bölge uyuştuktan sonrasında anestezi iğnenin bir miktarı enjekte edilecek daha sonrasında tam bir uyuşma sağlandığında öteki kalanı enjekte edilecektir. Bu uygulama birazcık vakit alsada knforlu bir anestezi işleminden geçmiş olursunuz. Bir süre sonrasında meydana getirilen anestezi kendisini iyice belli eder ve bölgede hissizlik oldukça yüksek olur meydana getirilen anestezi acının sinirlere gitmesini engelleyecektir. Sizin hissiyatınız ise ağzınızın işlem yapılacağı bölüm tam olarak hissiz olacaktır ve dudağınızı şiş hissedeceksiniz. Doktorunuz bölgeyi kontrol edecek ve size bu bölgeyi hissedip hissetmediğinizi soracaktır şayet en küçük bir hastalık hissediyorsanız bunu kesinlikle doktorunuza açıklayın ve bölgeye daha çok anestezi uygulamasını isteyiniz.

Tedavi esnasında gövde dilinizi kullanın

Tedavi öncesinde doktorunuz bir ağrınız ya da bir rahatsızlığınız olduğunda elinizi kaldırın, parmağınızı kaldırın ya da ses çıkartın benzeri bir semboller vermenizi isteyecektir. Genellikle diş hekimi acı issettiğiniz vakitte duracaktır. Eğer bu tür tepkimeler verirseniz doktorunuz yapmış bulunduğu işlemi bıracak ve size bir tutar daha anestezi uygulayacaktır. İleri düzeydeki işlemlerde diş hekimliğinde umumi anestezi uygulanabilir. Bu tür uygulamalar bir anestezi uzmanı kontrolünde gerçekleştirilir. Nadirende olsa bir ekip işlemler dediğimiz benzeri umumi anestezi alında uygulansa da bu vaziyeti gerekiren hastalar oldukça ciddi endişelere haiz olanlar ya da hareketlerini denetim edemeyen hastalarda yapılabilmektedir. Genel anestezi ile meydana getirilen tedaviler klinikte değil sağlık kurumu ortamında gerçekleştirilmelidir.

Sakin olun !

Diş hekiminiz oldukça çok heycanlandığınızda ya da hareketlerinizi denetim edemediğiniz hallerde sizi sakinleştirmek ve gevşemenizi sağlamak için bir ekip ilaç takviyelerinde bulunabilir. Daha ilkin yapılacak konuşmalar ve işlemler bir gece öncesinde doktorunuzun vereceği sakinleştirici ilaçla yatışmanızı sağlayabilir. Doktorunuzun önereceği ve almanızı isteyeceği bu sakinleştirici ilaçların bir taraf tesiri bulunmamakta ve uzun vadede bir tesiri olmamaktadır.

Hiçbir şey görmek ya da duymak istemiyorum

Bazı insanlar rehabilitasyon esnasında çıkan seslerden ya da rehabilitasyon esnasında uygulanan aletlerden korku duyabilirler. Ben asla bir şey görmek ya da duymak istemiyorum diyebilirsiniz. Bu halde doktorunuz size görsel ya da işitsel şekilde bir ekip elemanlar önerecektir ve onları kullanmanızı isteyecektir. Diş hekimliğinde müzik dinleyebileceğiniz kulaklıklar gittikçe yaygınlaşmaktadır. İşelm esnasında müzik dinleyebilirsiniz.

Tedavi sonrasında acı duymak istemiyorum

Tedavi sonrasında anestezinin tesiri geçmesi ile birlikte bir tutar ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrıları doktorunuzun vereceği ağrı kesici ilaçlarla rahatlatabilirsiniz. Daha şiddetli ağrılarda ise eczanelerde bulunan analjezik reçete ile alınabilmektedir.

Ağrıları azaltmak için yapılması gerekenler

Diş rehabilitasyonu sonrasında hafifçe derecede ağrı olabilir. Bu ağrıları azaltmak için ağrı kesici ilaçların yanı sıra şişmesini durdurucu buz rehabilitasyonu uygulayabilirsiniz. Bu vaziyet ağrılarınızı azalttığı benzeri sizide rahatlatacaktır.

Bir kaç gün bölgede sert yiyecekler yememeye itina göstermelisiniz.

Anestezinin tesiri ile uyuşan bölge yiyecek esnasında ısırılabilir. Bu nedenle rehabilitasyon sonrasında bir kaç saat kısaca anestezinin tesiri geçene kadar bir şeyler yememeye itina gösteriniz.

Mutlaka diş hekimize erişebileceğiniz telefon numarası elinizin altında olmalıdır.

Benzer Konular

Kanal Tedavisi Uygulaması

Kanal Tedavisi Uygulaması

Dişlerimizin sağlam halinden daha iyi bir haz olamaz. Çünkü öz dişimizin yerini hiç bir yapay...

Diş Kanal Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi

Bazen bir disi kurtarmak için kanal rehabilitasyonu gerekmektedir. Kanal rehabilitasyonu kuron kaplama ya da diger...

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Bilindiği gibi ağızda oluşan çürükler tedavi edilebilmekteve temizlenen çürük sonrası oluşan boşluğa dolgu denilen bazı Maddeler yerleştirilerek...

kanal tedavisi nedir?

kanal tedavisi nedir?

Niçin kanal tedavisi yapılır? İlk olarak şu bilinmelidir ki, tabii dişin durumunu hiç bir sentetik...

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik emsali dokunun, demek ki dişözünün (pulpa)...

Yukarı