Diş Bakımı

Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız, sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bütün besinler ağız kanalıyla alınır. Alınan besinler ağızda bulunan dişler yardımıyla sindirime hazırlanır. Bu nedenle dış ortamla ilişkili olan ağız ve dişlerimizin sıhhatli olması epey bir önemlidir. Ağız ve dişlerin sıhhati için herşeyden önce bu bölgelerin temizliğine ciddiyet vermeliyiz. Ağzımızın sıhhati için çok sıcak gıdalara dikkat ederek ağız içi dokuların yanmasını önlemeliyiz. Yine yiyeceklerden sonrasında ağız içi suyla yıkanarak buralardaki kokuşmaya sebep olan gıda artıkları temizlenmelidir. Ağız içerisinde yaralar oluştuğu vakit hekime gösterilerek, rehabilitasyon ettirilmelidir. Aynı biçimde dişlerin sıhhati için tertipli şekilde dişler, fırçalanarak temizlenmelidir. Besin artıklarını diş aralarında kalmış olarak çürümeye sebep olması önemlidir. Ağız kokularının ve bir oldukça rahatsızlığın diş çürüklerinden kaynaklandığı unutulmayarak, temizliğe ciddiyet verilmelidir. Ağız ve dişlerin sıhhatli olması hoş bir görünüm vererek insanın konuşma, gülme benzeri hallerde sorunsuz devinim etmesine muavin olur. Diş çürüğünden dolayı ağzı kokan insanın etrafını rahatsız etmesi sıkıntılı vaziyet oluşturur. Kısaca ağız sağlığı, diş sıhhati ile yakından ilgilidir.

Diş Çürümesi nedenleri

Yapılan araştırmalar neticeninde evlatların çoğunda diş çürüğüne rastlanmıştır. Diş çürümesine ağızdaki bakteriler sebep olur. Bakterilerin yanında diş çürümesine sebep olan öteki öğeler, diş aralarında kalan gıda artıkları ile duyarlı bir diş yüzeyidir. Dişlerin çürümesine sebep olan besinler bilhassa karbonhidratlı öteki bir ifadeyle şekerli yiyeceklerdir.

Diş çürümesinin mühim sebeplerinden birisi de sudaki flüor eksikliğidir. Flüor diş minesinin direncini arttırarak, çürümeyi önler. Bu nedenle sularda flüor eksikliği var ise sıhhat kuruluşlarından ihtiyaç duyulan yardım alınmalıdır. Flüor fazlalığı ise dişlerde sararmaya sebep olur.

Dişlerimizin tertipli şekilde fırçalanıp temizlenmemesi zorunda diş aralarında kalan gıda artıkları bakteriler yönünden parçalanır. Parçalanan besinler, bakteriler ve salgılardan ‘diş plağı’ denilen birikintiler oluşur. Besin maddelerini bakteriler yönünden parçalanmasıyla oluşan asitler dişin minesini ve kemiğini oyar. Dişte oluşan bu oyuğa KAVİTE denir. Dişte oluşan bu oyuklar giderek gittikçe büyür ve derinleşir. Böylece giderek dişin sert bölümü olan mine tabakası delindikten sonrasında daha basit oyulan yumuşak dokuya ulaşılır. Dişteki oyulma devam ederek, diş özüne ulaşır. Dişteki çürümenin diş özüne ulaşmasıyla diş ağrıları oluşmaya başlar. Diş ağrısının olmadığı vaziyetler diş sıhhatinin yerinde bulunduğunu göstermez. Bakterilerin diş özüne erişmesinden sonrasında burada iltihaplanma alana gelir. Buna APSE denir. Çürük diş özüne ulaştıktan ve bilhassa de iltihap oluştuktan sonrasında dişin rehabilitasyon edilme bahtı bundan sonra kalamamıştır.

Dişlerin çürümesi hem süt dişlerinde hem de kalıcı dişlerde alana gelebilir. Dişlerin çürüme nedenlerini özetlemek gerekirse aşağıdaki benzeri sıralayabiliriz; • Büyüme ve gelişme dönemlerinde kalsiyum, fosfor ve flüor itibariyle yetersiz besinlerin alınması, • Şekerli besinlerin çok tüketilmesi, • Dişlerin fırçalanmaması • Yumuşak besinlerle beslenilmesi • Sık yoğun hamile kalınması • Erken bebeklik dönemlerine yüksek ateş oluşması • Yanlış ve hatalı ilaç kullanılması diş çürümesine sebep olan etmenlerdir. Ağız açık halde uyumak da dişler içi zarar veren olabilir.
Diş çürüklerinde erken tanı ve rehabilitasyon hem sıhhat hem de toplumsal ve ekonomik istikametten büyük ciddiyet taşır. Diş çürükleri daha ilk mertebede tetkik edilip, rehabilitasyonu yapılırsa diş kurtarılır. İlk mertebede rehabilitasyon için meydana getirilen harcamalar daha azdır. Ayrıca sıhhat çalışanının vakit kaybı da en azdır. Çürüğün ilerleyen mertebesinde meydana getirilen harcama ve emek artar. Diş tedavisinde uygulanan vasıta ve materyallerin döviz ödenerek ithal edilmiş olduğu düşünülürse ülkemiz ekonomisi açısından ne aşama mühim bulunduğu daha iyi anlaşılır. Kısaca belirtecek olursak çürüğün erken tanı edilmesi dişin kurtarılmasının yanında ekonomik istikametten de büyük faydalar sağlar.
DİŞ ETİ HASTALIKLARI NEDENLERİ

Dişeti: Dişi saran pembe, sert kıvamlı dokudur. Dişetlerinin sağlığına yeterince itina gösterilmezse dişeti hastalanır, ağrır ve hem de diş kayıplarına sebep olabilir. Dişetlerinin sağlığına yeterince itina gösterilmezse, ilk şekilde dişeti irini kısaca gingivit oluşur. Gingivitli dişeti, yumuşak bakteri plağından dolayı iltihaplanır. Bu çağda kanamaya başlarlar. Eğer plak temizlenmezse, sertleşir ve tartara (diş taşı) dönüşür. Gingivit, müsait hane bakımı ve diş hekimi yönünden meydana getirilen tertipli rehabilitasyon ile iyileşir ve kemik kaybı önlenir. Gingivitin ileri durumuna periodonti denir. Periodontide, yumuşak dokular şişer, lifler kopar, doku dişten ayrılır ve kemik erimeye başlar. Periodontide, kemik ve etraf dokularda ciddi harabiyet oluşur. Tedavi edilmezse dişler sallanır ve netice şekilde düşerler. Dişeti iltihaplarının umumi şekilde nedenleri:

•Sürekli ve müsait olmayan kürdan kullanılması •C vitamini yetersizliği •Sivri ve sert cisimlerle diş aralarının karıştırılması •Vücuttaki kan, şeker, böbrek hastalıkları benzeri sistemik problemlerin olması ve vaktinde rehabilitasyon edilmemesidir.

Diş Çürüğü ve Dişeti Hastalıklarının Genel Vücut Yapısıyla İlişkisi

Diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının yalnız ağzı değil, tüm vücudu etkiler. Ağızdaki rahatsızlıklardan biri de ağız kokusudur. Sebepleri, dişeti hastalıkları, diş çürüğü, solunum ve sindirim sistemi hastalıklar, sinüzit . vb. hastalıklardır. Ağız kokusu, insanoğlunun toplumsal olmasını engeller, insan ilişkilerini yürütememesine ve insan çevresinden ırak durmaya iter. Diş çürüğü ve dişeti hastalıkları, yerel ve bedensel hastalıklara sebep olur. Ağızdaki çürük, kan kanalıyla tüm vücuda (kalp, böbrekler, eklemler, sindirim sistemi. ) yayılabilir ve hastalıklara yol açabilir. Bunların rehabilitasyonu de hem parasal hem de içsel istikametten kayıplara yol açar. Bu yüzden, asla bir vakit ağız ve diş sıhhatinin aksatılmaması, her vakit iyi bakım yapılması gereklidir.

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı