Diş Bakımı

Ağız Sağlığında Asit Erozyonu

Yüzyılın en mühim ağız sıhhati problemi şekilde tanımlanan Asit erozyonu, gelişmiş beslenme alışkanlıkları neticesi ortaya çıkıyor.

Her yaştan hanım ve erkekte asitli yiyecek ve içeceklerin dişle teması neticeninde diş minesi yüzeyinin yumuşaması ile ortaya çıkan asit erozyonu ile ilgili uzmanlar kimi mühim noktaların altını çizdi.
Asitli yiyecek ve içeceklerin yol açmış olduğu ve diş sert dokularında görülen aşınmalar şekilde tanımlanan asit erozyonunun, diş çürüğü ile birlikte yüzyılın en mühim diş sıhhati sorunudur.

Bunun yanı sıra mide hastalıklarına bağlı şekilde alana gelen reflü neticesi yada efervesanlı ilaç ve vitaminlerin yoğun kullanılması yada ağızda emilerek uygulanan türlü pastiller neticesi ağız pH’sı düşerek, diş sert dokularında aşınma alana gelebilir.

Uzmanlar bu rahatsızlığın son senelerde bilhassa ön tasarıya çıkmasının nedenini, en başta yiyecek yeme ve içme alışkanlıklarının değişmesine bağlıyorlar.

Günlük süratli hayat temposu içinde ayaküstü yemeler, bu yiyecekleri yerken uygulanan içecekler, bu içeceklerin içeriklerinde bulunan asit ciddi problemler yaratmaya başladı.

Birçok insan dişlerini sabah-akşam florürlü diş macunu ile fırçalayıp, bakteri plağı denilen oluşumu dişleri üstünden uzaklaştırabilseler de gündelik yaşantı içinde rastgele bir saat içerisinde aldıkları asitli yiyecek ve içecekler, bu sert dokularda aşınmalara yol açıyor.

Asitli içeceklerin yiyecek öğünleri içinde tüketilmesi dişlerdeki erozyonu artırıyor.

Diş Erozyonu Belirtileri

Ağız boşluğu içindeki asidin diş minesini aşındırmaya başlamasıyla ilkin çok duyarlılık ve sonraki aşamalarda, dişlerde sarı lekeler, şeffaflık, diş uçlarında çatlaklar ve daha sonrasında da aşınmaların devamı ile diş yüzeyinde de çukur alanlar oluşuyor.

Bireyi en oldukça rahatsız eden husus ise hassasiyettir. Sıcak yada soğuk yiyecekler ciddi bir biçimde dişte hassasiyete yol açar.

Asit erozyonu tesirleri derhal ortadan kaldırılamaz. Hastanın erozyonun etyolojisi için diş hekimine gitmesi gerekir.

Hastalığın başlarında savunucu tedbirlerle kolayca rehabilitasyon edilebilen erozyon, tesir ciddi boyutlara ulaşırsa, etkilenen dişlerin şeklinin ve işlevlerinin düzeltilmesi ve korunması için adesif diş rehabilitasyonuna gereksinim duyulur.

Asit Erozyonuna Karşı Önlemler

Diş fırçalamak, ağız hijyeninin korunmasında ve dişlerin çürümesinin önlenmesinde oldukça önemlidir, fakat asitli yiyecek ve içecek tüketiminin derhal peşinden diş fırçalamak erozyonu artırır.

Özellikle bu tür içecekleri yada yiyecekleri tüketenler, ağızlarını temiz duymak için derhal gidip dişlerini fırçalıyorlar. Bu, aşınmanın hızlanmasına yol açar.

Kişi, bu tür asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonrasında ağız ortamının pH’sını yükseltmek için bir yudum su alabilir, yansız bir içecekle ağzını çalkalayabilir.

Dişleri, ağız ortamı asitli vaziyetten kurtulduktan sonrasında fırçalanması daha doğru olur.

Ağız hijyeniniz için sabah ve akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonrasında ağız gargarası kullanabilirsiniz.

İçecekleri tüketirken pipet kullanın. Meşrubatları süratli için, uzun müddette ufak yudumlar alarak içmekten sakının

Gazlı içecekleri köpüklerini yok etmek için ağzınızda tutmayın ya da ağzınızda çalkalamayın.

Benzer Konular

Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız, sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bütün besinler ağız kanalıyla alınır. Alınan besinler ağızda bulunan dişler yardımıyla...

agiz bakımının ve diş saglıgın önemi

agiz bakımının ve diş saglıgın önemi

Ağız ve diş sağlığı Beslenme, Konuşma ve Estetik anlamda ciddiyet taşır. Ağız ve diş sıhhati...

Ağız Ve Diş Sağlığı Sorunları

Ağız Ve Diş Sağlığı Sorunları

Ağız ve diş sıhhati Türkiye’de önde gelen meselelerden biridir. Kimi insanlarda çocukluktan itibaren kendini işaret...

Ağız, Diş Ve Çene Hastalıkları

Ağız, Diş Ve Çene Hastalıkları

En bilinen ağız ve diş hastalıklarının başında diş eti problemleri ve onun yarattığı sıkıntılar gelmektedir....

Ağız kanseri öldürüyor

Ağız kanseri öldürüyor

Ağız kanseri, genellikle 40’lı yaşlardan sonra ve çoğunlukla da erkeklerde rastlanılan, ileri tanı yöntemlerine rağmen...

Yukarı