Diş Bakımı

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok ciddi neden ortaya çıkardı.

Ağız kokusunun nedenleri

Yapılan araştırmalar sonucu, günlük hayatı çekilmez hale getiren ve halitoz olarak da adlandırılan kötü ağız kokusunun nedenleri arasında birçok etkenin olduğu tespit edildi.

En önemli neden diş temizliğine önem vermemek

Beslenme uzmanlarına göre, birinci neden dişlere iyi bakmamak. Uluslararası Ağız Bilimi Dergisi’nin 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre, ağız kokusunun yüzde 85 sebebi dişleri iyi temizlememek.

Dişleri temiz tutmamak, ağızdaki bakterilerin kükürt bileşikleri üretmesine neden olur. Bu da ağızdan kötü kokular yükselmesinin sebebidir. Ağız kokusunun önüne geçmek için günde iki defa dişleri fırçalamak ve iple tezmizlemek gerekiyor.

Yapılan araştırmalara göre kötü ağız kokusuna neden olan sebepler şöyle:

Dişleri iye bakmamak

Uluslararası Ağız Bilimi Dergisi’nin 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre ağız kokusunun yüzde 85 sebebi dişlere iyi temizlememek. Dişlerin hijyenine yeterli seviyede dikkat etmemek, ağızdaki bakterilerin kükürt bileşikleri üretmesine neden olur. Bu da ağızdan kötü kokuların yükselme sebebidir. Halitozun önüne geçmek için günde iki defa dişlerinizi fırçalamak ve diş ipiyle temizlemek gerekiyor.

Yeterince su tüketmemek

Az su içmek tükürük salgısını artırır. Tükürükle birlikte ağızda oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olan başlıca etkendir. Beslenme uzmanları günde ortalama 8 bardak su içmeyi öneriyor. Yeşil çayın da su gibi ağız kokusunu önlediği belirtiliyor.

Alerjik bir bünyeye sahip olmak

Alerji sahibi insanların burunlarının tıkanmasıyla nefes alıp vermeleri zordur. Bu da ağzı kurutur. Nefes tıkanıklığını açarak daha çok sıvı tüketmek gerekir.

Yanlış gıda tüketimi

Sarımsağın kötü nefes kokusuna neden olduğunu bilmeyen yok. Peki süt ve süt ürünlerinin balgam yaptığını ve ağızda kükürtümsü bir kokuya sebep olduğunu biliyor muydunuz? Mesela profesyonel şarkıcılar daha berrak bir ses için süt ürünleri tüketmemeye özen gösterir.

Sinüzit ve bademcik enfeksiyonu

Sinüslerdeki enfeksiyon kötü kokunun bir sebebi olabilir. Doktora gitmeli ve antibiyotik kullanmalı. Ağız kokusuna neden olan bademcik iltihabı için de antibiyotik kullanarak kurtulabilirsiniz. Haftada birkaç kez tuzlu suyla gargara yaparak ağız temizliği desteklenebilir.

Reflü

Mide ekşimesi ağızda asit oluşmasına neden olur. Bu da ağız kokusunun sebeplerinden biridir. Narenciye, tarçın, çikolata tüketerek reflü kaynaklı ağız kokusunun önüne geçilebilir.

Kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanmak

Çok nadir rastlansa da ağızdaki kötü koku; kulak, burun ve boğazdaki bir kanserli yapının habercisi olabilir

Kategori: Ağız kokusu

Benzer Konular

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağzın kötü kokması sosyal olarak insanları etkiler, hatta öyle durumlar vardır ki bu yüzden biten...

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemine değinen uzmanlar, şekersiz sakız kullanımının da ağız kokusuna...

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Kötü ağız kokusu yani tıbbi adı ile Halitozis’in, toplumun geneline yayılan bir sorun olduğuna dikkati...

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları. Plak oluşumuna karşı 24 saat süreyle etkin koruma sağlar ve nefesiniz uzun...

Ağız kokusu yaşantınızda nelere yol açabilir

Ağız kokusu yaşantınızda nelere yol açabilir

Ağız kokusu; ilişkilerimize ve özgüvenimize zarar veren, bir hastalık olmaktan daha çok sebep olduğu sosyal...

Yukarı