Diş Bakımı

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemine değinen uzmanlar, şekersiz sakız kullanımının da ağız kokusuna alternatif çözüm olabileceğini belirtiyor.

Ağız kokusuna alternatif çözüm önerileri

Diş Doktoru Ahu Alçı Karayılan, günlük hayatta sıkça karşılan problemler arasında olan ağız kokusunun nedenleri hakkında bilgi vererek, “Ağızda oluşan kokuyu önlemek için şekersiz sakız kullanın.” dedi.

Ağız kokusu çeşitleri

Ağız kokusunun iki nedeni olduğunu belirten Karayılan, “İki çeşit ağız kokusu vardır. Bir fizyolojik ağız kokusu, ikincisi patolojik ağız kokusu. Fizyolojik ağız kokusu herkesin ağızında bulunan günlük bakterilerin yağmış olduğu kokudur. Patolojik ağız kokusu ise çevreden hissedilebilen, uyarı alabilecek derece olan kokudur” dedi.

Ağız kokusunun sebepleri

Ağız kokusunun iki sebeple ortaya çıkabileceğini dile getiren Karayılan, “Ağız kokusunun sebeplerini bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Ağız kokusu bir lokal sebeplerle, bir de sistemik hastalıklar sebebiyle ortaya çıkar. Lokal sebepler diş hekimlerini ilgilendiren sebeplerdir. Ağız kokusunun sebeplerinden yüzde 90’ı ağız kaynaklıdır.

Ağızdaki çürük dişler, dolgular, eskimiş kaplamalar, dil üzerinde birikmiş mikroorganizmalar veya kulak burun boğaz doktorlarını ilgilendiren farenjit vb. sebeplerle oluşan kokular lokal sebeplidir. Bir de sistemik hastalıklar vardır. Bağırsak, mide, karaciğer hastalıklarından kaynaklanan hastalıklar vardır. Üst solunum yolu kanserlerinden ve böbrek rahatsızlıklarından kaynaklı olabilir.

Antidepresan ve kanser ilaçları kullanan hastalarda da ağız kokusuna rastlamaktayız. Sistemik hastalıkların başında gelen ağız kokuları, şeker hastalığı kaynaklıdır. Çünkü şeker hastalığında tükürük bezleri etkilenir ve buna bağlı olarak tükürük azalır ve koku oluşur. Böbrek hastalıklarında da ağız kokusu oluşmaktadır. Ağız içi bakımı yapıldığı zaman kokuda da azalma olacaktır. Ağız kokusu şikayetiyle gelen hastalarımıza hijyen eğitimi vermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Ağız kokusunu önleme yolları

Hastaların gargara ve naneli şeker ile ağız kokusunu gideremedikleri şikayetiyle kendilerine başvurduğunu söyleyen Karayılan, “Hastalarımız naneli şekerlerin, gargaraların ağız kokusunu önlemeye yardımcı olup olmadığını soruyor. Gargaranın etkisi geçtiğinde ağızdaki koku devam eder. Ağız kokusunu önlemede en faydalı olan şekersiz sakızlardır. Şekersiz sakız içinde bulunan maddeler tükürük akışını hızlandırarak ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.” şeklinde konuştu.

Kategori: Ağız kokusu

Benzer Konular

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağzın kötü kokması sosyal olarak insanları etkiler, hatta öyle durumlar vardır ki bu yüzden biten...

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok...

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Kötü ağız kokusu yani tıbbi adı ile Halitozis’in, toplumun geneline yayılan bir sorun olduğuna dikkati...

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları. Plak oluşumuna karşı 24 saat süreyle etkin koruma sağlar ve nefesiniz uzun...

Ağız kokusu yaşantınızda nelere yol açabilir

Ağız kokusu yaşantınızda nelere yol açabilir

Ağız kokusu; ilişkilerimize ve özgüvenimize zarar veren, bir hastalık olmaktan daha çok sebep olduğu sosyal...

Yukarı