Diş Bakımı

Ağız Kokusu

Ağzın kötü kokması sosyal olarak insanları etkiler, hatta öyle durumlar vardır ki bu yüzden biten evliliklere bile rastlanmıştır. Diş ve ağız boşluğunda bulunan bakteriler sülfür bileşikleri oluştururlar, işte asıl kokuya bu neden olur. Dilimizin üzerinin yapısı pütürlüdür, yiyecek artıkları diş ve diş etlerine yerleştiği gibi dilin arkasına ve üzerine de bu onların üremesi için çok elverişli olan yapıya yerleşirler. Dişlerimiz gibi dilimizi de fırçalamalı ve bu kötü kokulara sebep olan sülfür bileşenlerinden korumalıyız. Ağız kokusu olup da bunu fark etmeyen kişiler için durum daha da vahimdir, etraflarını rahatsız ederler ancak bilmedikleri için de hiçbir önlem alma gereği duymazlar.

Dişlerinde ilerlemiş bir iltihap vakası olanları diş temizleme işinin bu aşamadan sonra tek başlarına yapabilmeleri mümkün olmaz, onların mutlaka bir diş hekimine giderek bu açıdan yardım almaları gerekir zira dişler uzun süre iltihaba maruz kaldıkları zaman diş köklerinin yan taraflarında cep denilen oluşumlar baş gösterir ve ancak bir hekimin müdahalesi ile bunlar ortadan kalkar. Yalnız şunu da unutmamak gerekir ki ağız kokusu çaresi olan bir hastalıktır ve kesin tedavi ile ortadan kısa sürede kalkar. Bunun önüne geçmek için önce kokunun nedeninin bilinmesi gerekir, diş çürükleri de kötü ağız kokusuna yol açabilirler, sorun tanı ile belli olduktan sonra da tedavi sürecine geçilmelidir.

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Kötü kokan ağızlarda bulunan dişlerin temizlenmesi, cep oluşumlarının tedavi edilmesi, çürükler için gerekenlerin yapılması lazımdır. Diş hekiminin desteği ile ağız ve diş problemleri ortadan kalkınca, temizliği asla ihmal etmeden doktorunuzun önerdiği şekilde yapmalısınız. Ağız kokusu için dilinizi de dil kökü ile birlikte fırçalamalı ve kaliteli diş fırçası ve diş macunu kullanmaya özen göstermelisiniz. Ağız kokusu olduğunu fark edenler bu konuyu önemsemeli ve üzerine giderek nedeninin araştırmalı ve önlem alınmasını sağlamalıdır. Alkol ve sigara kullanımı da hem ağız kokusu yapar ve hem de dişlerde renk değişimine, sararmalara neden olur, bu kötü alışkanlıklardan da kurtulmak ve sağlıklı yaşamak için elimizden geleni yapmak zorundayız.

Kategori: Ağız kokusu
Etiketler: ,

Benzer Konular

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok...

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemine değinen uzmanlar, şekersiz sakız kullanımının da ağız kokusuna...

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Kötü ağız kokusu yani tıbbi adı ile Halitozis’in, toplumun geneline yayılan bir sorun olduğuna dikkati...

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları. Plak oluşumuna karşı 24 saat süreyle etkin koruma sağlar ve nefesiniz uzun...

Ağız kokusu yaşantınızda nelere yol açabilir

Ağız kokusu yaşantınızda nelere yol açabilir

Ağız kokusu; ilişkilerimize ve özgüvenimize zarar veren, bir hastalık olmaktan daha çok sebep olduğu sosyal...

Yukarı