Diş Bakımı

Ağız kokusu yaşantınızda nelere yol açabilir

Ağız kokusu; ilişkilerimize ve özgüvenimize zarar veren, bir hastalık olmaktan daha çok sebep olduğu sosyal problemler ile öne çıkan bir rahatsızlık. Yapılan bir çalışmada ağız kokusunun toplumda %40’a kadar görüldüğü saptanmıştır. Erkeklerde daha sık görülmesi ise bir başka veridir. Daha ilginç olanı ise ağız kokusu problemi yaşayanların birçoğu bunun farkında bile değil. Medeni toplumlarda bile görülme oranının bu kadar yüksek olması dikkat çekici.

Boşanma ve İşten Çıkarılma Nedeni

Anlaşmalı boşanmalarda eşinin ağzının kokuyor olması sebebi giderek daha fazla öne sürülüyor. Ayrıca ikili ilişkilerin daha ön planda olduğu satış, pazarlama gibi iş kollarında ağız kokusundan ötürü performansın aşağılara inmesi söz konusu. Ağız kokusu hem toplum içinde rahat konuşabilmenin, hem de ikili ilişkileri daha rahat ilerletebilmenin önünde bir duvar gibi durmaktadır.

Çözüm Uzun Süre Etkili Ürünler

Ağız kokusunun çeşitli sebepleri olmakla beraber, % 90 oranında ağız kaynaklı nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Ağızdan kaynaklanan kötü kokunun esas kaynağı uçucu sülfür bileşikleridir. Sakız, şeker gibi ağız kokusuna karşı geçici ürünler sülfür bileşiklerini yok edememektedir. Bu problemi analiz eden Helba İlaç’tan Oderol Solüsyon ürün müdürü Selda Avcı, şeker, sakız gibi geçici ürünlerin gün içerisinde ortalama 30-40 kere tüketilmesiyle ancak gün boyu bu problemden kurtulabileceğini belirtti. Amaçlarının bu kötü kokuları bastırmak yerine kökten çözüm üretmek olduğunu belirten Avcı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek çinko ve klorheksidin içeren Oderol Solüsyon formunu geliştirdiklerini belirtti. Bu iki etken madde bir arada, uçucu sülfür bileşiklerinin ortamdan uzaklaşması için kullanılmaktadır.

Ağız kokusunu önlemek için öncelikle ağız bakımına dikkat edildikten sonra, uçucu sülfür bileşiklerinin de ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunların dışında; diş ve dişetlerini koruma, diş ipi kullanımı, protez ve köprülerin düzenli kontrolü, su içme, şeker tüketimini azaltma ve sigara kullanmamakta önemlidir.

Forum sitelerinde ağız kokusu için çözüm arayan insanların yoğunluğu, bu problemin rahatça ifade edilmediğini göstermektedir. Çoğunlukla diş hekimi muayenesinde bile sıkıntısını dile getiremeyen insanlar mevcuttur. Kişinin kendi fark etmemesi durumunda, yakın çevresi tarafından da dile getirilmesi bir hayli zor bir durumdur.

Kategori: Ağız kokusu

Benzer Konular

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağzın kötü kokması sosyal olarak insanları etkiler, hatta öyle durumlar vardır ki bu yüzden biten...

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok...

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemine değinen uzmanlar, şekersiz sakız kullanımının da ağız kokusuna...

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Kötü ağız kokusu yani tıbbi adı ile Halitozis’in, toplumun geneline yayılan bir sorun olduğuna dikkati...

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları. Plak oluşumuna karşı 24 saat süreyle etkin koruma sağlar ve nefesiniz uzun...

Yukarı