Diş Bakımı

ağız kokusu tedavisi

AĞIZ KOKUSU İYİLEŞİR Mİ?

Her ağız kokusu ağızda hissedilir fakat her ağız kokusunun kaynağı ağızda bulunmak zorunda değildir. Böylece, bazı ağız kokuları dişler fırçalanmasına rağmen iyileşmezler. Boşanma sebebi bile olurlar (Karar 2004/001542).

Dünya üzerinde 4 kişinin 3 tanesi ağız kokusundan şikayet eder. Doğru müdahale yapıldığında ağız kokusu yileşen bir hastalıktır.

AĞIZ KOKUSUNUN TİPLERİ
5 tip ağız kokusu vardır:

Tip 1 ve 2 Ağız kokusunda kokan organ DİLdir. Böyle hastalarda ağızdaki, boğazdaki veya burundaki bir bakteri kaynağı dilin üzerine sürekli olarak mikrop desteği verir. Bu bakteriler, dilin yüzeyinde biriken kükürtlü proteinleri parçalayarak çirkin kokulu gazlara dönüştürür. Bunun tedavisi dilin fırçalanmasıdır. Bakteri kaynağı dilde ise diş hekimi tarafından, boğazda ise KBB hekimi tarafından giderilmelidir.
Dilimizin yüzeyi evimizdeki halı gibidir. Kirliliği uzaklaştırmak için fırçalanması gerekir.

Tip 3 Ağız kokusunda çirkin koku sindirim kanalından ağıza yükselir. Hastanın geğirmesine gerek yoktur. Şahısın haberi olmadan midesindeki çirkin kokulu gazlar ağıza sızar. Enzimatik sindirimi yapılamayan besin maddeleri barsakta bakterilerin putrifikasyonuna terk edilmiş demektir. Burada oluşan gazlar otururken 0.68 ml/dak, yatarken 0.12 ml/dak hızında ağıza yükselir. Tedavisi gastroenteroloji doktoru tarafından yapılır.Barsak parazitleri, kötü beslenme alışkanlıkları, gastrit, reflu, her gün hep ayni besin maddesini yemek Tip 3 koku sebebidir.

Tip 4 nefes kokusu akciğerden gelir. Ağız kokusu değildir. İki şekilde meydana gelir. Birincisi: akciğer parankiminde veya alt solunum yolunda bir infeksiyon (pnömoni, plörit, bronşit vs…) bulunuyor ise buradan açığa çıkan çirkin kokulu gazlar doğrudan ekspirasyon havasına karışır. İkinci yolu ise kimyası değişen kan gazlarının ekspirasyon havasında aromatik bileşiklere dönüşmesidir. Bunun en canlı örneği şeker hastalarında, diyaliz hastalarında, narkozdan çıktıktan hemen sonra, gebelikte görülen ağız kokusudur.

Tip 5 ağız kokusu ise psikojeniktir. Birey öyle duyarlı ve içe kapanıktırki, ağızının koktuğu sebebi ile toplumun kendisi ile ilgilenmediğini düşünür.

AĞIZ KOKUSU HAKKINDA BİLİNMEYENLER
Sigara zararlıdır terk edilmelidir. Fakat sigara ağız kokusu yapmaz, sigara kokusu yapar.
Piyasadaki neredeyse bütün sakızlar ağız kokusu yapar.
Çinkolu sakızlar ağız kokusunu azaltır. Piyasamızda sadece 2 (iki) tane çinkolu sakız vardır.
İyileştirsin diye kullanılan sayısız gargaranın yapısında alkol bulunur. Bu gargaralar ağız kokusu yaparlar. Eczanelerimizde 1 (bir) tane alkolsüz gargara vardır.
Diş macunları bazik doğası sebebi ile ağız kokusuna etkisizdir. Çinkolu diş macunları ağız kokusunu azaltır. Piyasamızda 1 (bir) tane çinkolu diş macunu vardır.
Bitkisel ilaç kullanmanın ağız kokusuna bir mahzuru yoktur.

Ağız Kokusunu gidermek için bu önerilere dikkat edin.

Diş ve dişeti bakımınızı iyi yapın gerekirse diş hekimi önerileri alınız.
Soğan , sarımsak, peynir, bazı baharatlari soda ve portakal suyu gibi maddeleri az tüketin.
Burun tıkanıklığı var ise tedavi olun.
Bol su için ve şekersiz sakız çiğneyin.
Kronik akciğer infeksiyonları, kronik böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıklarında ve diabetes mellitus (şeker hastalığında) var ise tedavi olun.
Alkol bırakın
Her türlü tütün ürün tüketimi bırakın
Günde en az iki kez diş fırçalamak
En az bir kez diş ipi kullanarak dişlerin aralarını temizleyiniz.
Yılda bir-iki kez diştaşlarını temizletiniz.
Ağız gargarası kullanınız .

Kategori: Ağız kokusu

Benzer Konular

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağzın kötü kokması sosyal olarak insanları etkiler, hatta öyle durumlar vardır ki bu yüzden biten...

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok...

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemine değinen uzmanlar, şekersiz sakız kullanımının da ağız kokusuna...

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Kötü ağız kokusu yani tıbbi adı ile Halitozis’in, toplumun geneline yayılan bir sorun olduğuna dikkati...

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları. Plak oluşumuna karşı 24 saat süreyle etkin koruma sağlar ve nefesiniz uzun...

Yukarı