Diş Bakımı

ağız kokusu için gargara

Pharmol Zn yapısında neler var?
1. Antiseptik, antifungal ve oksijenlendirici özellik taşıyan asit borik
2. Ağız kokusunu engelleyen çinko
3. Su ve gliserin vardır

Pharmol Zn nasıl etki eder?

Pharmol Zn yapısındaki çinko sebebi ile dil sırtındaki ve ağızın her tarafındaki çirkin kokulu gazları uçamayan bileşiklere çevirir ve koku derhal kayıp olur.

Ayrıca yapısındaki oksijenlendirici antiseptik ve antifungal ile dilüzerindeki bakteri ve mantarları öldürür. Uzun süre koku oluşmasına engel olur.

Çinko’nun özelliği nedir?
Çinko (Zn) ağız kokusu yapan gazları çöktürür, koku böylece kaybolur. Ayni zamanda bakteri plağını ve diş taşlarını engeller.

Yapısındaki asit borik ne işe yarar?
Asit borik tahriş etmeyen ve kendisi kokmayan geniş spektrumlu bir antiseptiktir. %2 w/w konsantrasyonda derinin, kasık ve vajinal mantar hastalıklarında , pişiklerde kullanılır. %14.2 w/v solüsyonları ayak kokularını gidermek için kullanılır. Sabun ve diş macunlarına antiseptik olarak ilave edilir. Kulak yıkama, idrar torbası yıkamasında kullanılır. Göz ve burun damlalarında asit borik vardır. Sofra tuzu bile asit borikten daha zehirlidir5.

Diğer gargaralardan farkı nedir?

PHARMOL ZN’nin içinde;
alkol bulunmaz. Alkol,asetaldehit’e dönüşerek koku yapıcıdır2 ve ağız kanserleri ile ilişkilendirilmiştir1. Bu sebeple içerisine alkol konulmamıştır.
tatlandırıcı yoktur. Bu sebeple tadı biraz buruktur. Çünkü tatlandırıclardan bir kısmı (mesela sakkarin) fenil alanin, o-sulfamoylbenzoic acid, ammonium carboxybenzene sulfonate, o-, p-toluenesulfonamide gibi kokulu maddelere dönüşür ve koku yapabilir. Ayrıca sakkarin kanser ile ilişkilendirilmiştir3. Bu sebeple Pharmol Zn içinde tatlandırıcı konulmamıştır.
İçinde herbal madde (bitki, nane, maydanoz vs) bulunmaz. Çünkü bu maddelerin ağız kokusu üzerine önceden kestirilemeyen etkileri bulunabilir.
Koku verici madde bulunmaz. Böylece PHARMOL ZN bir koku maskesi değildir. Eğer ağız kokusunu kendi kokusu ile engelleseydi, yarım saat içinde etkisi kayıp olurdu. Halbuki PHARMOL ZN beslenmenize bağlı olarak yarım güne kadar etkilidir.
mantar öldürücü (asit borik) bulunur. Mantarlar, dilinizin üzerinde beyaz bir tabaka oluşmasına sebep olur. Mantarlara etkili madde bulunan tek ağız gargarası PHARMOL ZN’dir.

Nasıl kullanılır?
Diş hekiminize gidiniz. Ağızınızdaki çürük ve infeksiyonu gideriniz. Dil fırçalamasını diş hekiminizden öğreniniz. Ondan sonra Pharmol An kullanmaya başlayabilirsiniz.
Dilinizi ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir kapak dolusu (20 ml) Pharmol Zn gargarayı en az 30 saniye boyunca ağzınızda bekletiniz.

Neden ağızda buruk bir tat bırakıyor?
Çünkü içinde tatlandırıcı yoktur. Neden tatlandırıcı bulunmadığı bir önceki paragrafta anlatılmıştır. Buruk tadı veren çinko’dur. Buruk tat saatlerce kalır ve etkisinin devam ettiğini gösterir.
Yanlışlıkla yutulursa zarar verir mi?
Sağlıklı erişkinler günde 22 mg çinko almalıdır. Gebeler ve emzikli hanımlar her gün 20-25 mg çinko almalıdır4. Yaşlılarda günlük çinko ihtiyacı artar. Eğer bir ağız dolusu Pharmol Zn gargara (20ml) yutulmuş olsaydı bile bir erişkinin günlük çinko ihtiyacının ancak 1300 de biri kadarı vücuda girmiş olacaktı. Bu hesaplama gargaranın yanlışlıkla yutulursa zararsız olacağını göstermek için yapılmıştır. Bu gargara içilmez.

Etkisi ne kadar devam eder?
Çinko’nun etki süresi yaklaşık 6 saattir. Her hangi bir şey yenilmediği durumda bu süre 12 saate kadar uzayabilir. Protein zengin olan besinler yenildiği zaman etki süresi kısalır. Bazı bireylerde salyanın yıkayıcı özelliği fazladır, dil sırtındaki çinkoyu hızla uzaklaştırabilirler ve etki süresi kısalır. Bazı bireylerde salya müköz ve azdır. Bu durumda Pharmol Zn ‘nin etkisi ertesi güne kadar devam edebilir. Etkinin uzunluğu bireye göre değişebilir.

Bu gargara bütün ağız kokularına iyi gelir mi?
Hayır. Sadece Tip 1 ağız kokusuna iyi gelir. Ağız kokusu sınıflaması için buraya bakınız.

Soğan sarımsak kokusuna iyi gelirmi?
Hayır. Çünkü soğan sarımsak ağız kokusu yapmaz. Nefes kokusu yapar. Pharmol ZN nefes kokusu için değildir.

Ağız kokusu nasıl oluşur?
Ağız kokusu beş türlü oluşur. En sık rastlananlar ağızdan gelen (Tip 1) ağız kokusudur.
Dil sırtındaki girinti çıkıntıların arasına yerleşen proteinler buradaki bakteriler tarafından parçalanarak çirkin kokulu gazlara dönüştürülür. Bu gazlar şunlardır: acetic acid, ammoniabutyric acid, cadaverine, caproic acid, carbon disulfide (CS2), dimethylsulfide (CH3SCH3), formic acid, hydrogen sulfide (H2S), isobutyric acid, isocaproic acid, isovaleric acid, methyl mercaptan (CH3SH), propionic acid, putrecine, skatole, trimethyl amine, valeric acid, diğer thiol’ler ve volatil asitlerdir. Emin olunuz bu gazların hiç birisini koklamak istemezsiniz.

Neden başka gargaralar ağız kokusunu azaltmıyor?
Çünkü ya içinde çinko yoktur veya içinde alkol vardır.

Kategori: Ağız kokusu

Benzer Konular

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağzın kötü kokması sosyal olarak insanları etkiler, hatta öyle durumlar vardır ki bu yüzden biten...

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok...

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemine değinen uzmanlar, şekersiz sakız kullanımının da ağız kokusuna...

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Kötü ağız kokusu yani tıbbi adı ile Halitozis’in, toplumun geneline yayılan bir sorun olduğuna dikkati...

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları. Plak oluşumuna karşı 24 saat süreyle etkin koruma sağlar ve nefesiniz uzun...

Yukarı