Diş Bakımı

Ağız kokusu giderici bitkiler

Ağız kokusunu önlemek ve gidermek için tüketmeniz gereken bitkiler; mırra, rezene, karanfil, adaçayı ve nane.

MIRRA: Mırra hala yerel kalabilmiş ve geleneksel özellikleri olan bir kahve. Mırra için özel bir kahve çekirdeği yok.

Kahve çekirdekleri kavrulup dibek adlı havan benzeri kaba alınır ve taneleri çok inceltilmeden dövülür.

Mırranın hazırlanmasında en önemli kısım kaynatma evresi. Kaynama süresi, bilinen yöntemlere göre çok uzun, belli aşamalarda kahvenin telvesi ayrılıp karışıma su eklendikten sonra devam edilir.

Çekilmiş kahve üzerine su eklenerek kaynatılır, belli bir kıvama geldikten sonra tortusundan ayırmak amacıyla mutbak adlı özel kaba süzülür. Elde edilen karışıma tekrar kahve ve su eklenir.

Bir iki defa daha süzme, kahve ve su ekleme işlemi gören kahve, tortusundan ayrıldıktan sonra kahve katılmadan sadece su eklenerek bir iki kere daha mutbaktan geçirilir. Bu işlemlerden sonra kahve içilmeye hazırdır.

REZENE: Rezene çayı kötü ağız kokusunu birebir yok eder.  Yemeklerden yarım saat önce alındığında, iştah açıcı olarak kullanılabilir. Eğer yemekten sonra tatlandırmadan içilirse, sindirimi uyarıcı, şişkinliği giderici etkileri vardır. Öksürük ve soğuk algınlıklarında ve çocuklarda boğmaca hastalığı sırasında yararlıdır. Hıçkırık, bulantı, idrar yolları iltihabı, böbrek taşları gibi birçok durumda rezene çayına başvurabiliriz.Kökü; idrar yetersizliğine, safra taşına iyi gelir. Tohumu; mide ve bağırsak gazlarına, zor sindirime, bağırsak parazitlerine, asabi kusmalara yararlıdır.Yaprakları; hazmı zor olan besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

KARANFİL: Yaygın olarak ağızda bir süre tutularak kullanılır. Karanfil, güzel kokusu sebebiyle ağız kokusunu yok eder. Karanfil, ihtiva ettiği Eugenol maddesinin etkisi ile hafif ve orta şiddette diş ve dişeti ağrılarına karşı lokal uyuşturucu olarak kullanılabilir. Ağızda ve midede ifrazatı artırarak, nişastalı ve diğer yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır. Mide tembelliğini ve iştahsızlığı giderir. Çok kuvvetli dezenfektan olup, gıdaların mide ve bağırsakta kokuşmasını ve gaz yapmasını önler.

ADAÇAYI: Bir avuç kadar adaçayı sıcak suyun içine katılarak 15 dakika demlenmesi beklenilir. Elde edilen karışım sıkılarak içine bir miktar nane ruhu katılır. Bu su gün boyunca dinlendirilir. Dinlendirilmiş olan su yarı oranda içme suyuyla karıştırılarak ağız sık sık çalkalanarak gargara yapılır.

NANE: Taze nane yaprakları kurutulur. Kurutulan bu yapraklardan 2 çorba kaşığı kadar alınır ve kaynamakta olan suyun içine katılır.  15 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra şeker ya da bal ile tatlandırılarak içilir. Taze nane yaprağı çiğnemek de ağız kokusunu giderir.

Kategori: Ağız kokusu

Benzer Konular

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağzın kötü kokması sosyal olarak insanları etkiler, hatta öyle durumlar vardır ki bu yüzden biten...

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedeni

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok...

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemine değinen uzmanlar, şekersiz sakız kullanımının da ağız kokusuna...

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Kötü ağız kokusu yani tıbbi adı ile Halitozis’in, toplumun geneline yayılan bir sorun olduğuna dikkati...

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları

Listerine şikayet yorumları. Plak oluşumuna karşı 24 saat süreyle etkin koruma sağlar ve nefesiniz uzun...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. esmer diyor ki:

    Sizin sayesinde men dis hekimliyinin bezi sirlerini bildim

Yukarı