Diş Bakımı

Ağız, Diş Ve Çene Hastalıkları

En bilinen ağız ve diş hastalıklarının başında diş eti problemleri ve onun yarattığı sıkıntılar gelmektedir. Sağlıklı ve düzenli olarak fırçalanan, temiz tutulan dişlerde bu sorun daha az görülmekle birlikte, diş fırçalamayı zamanında ve doğru bir şekilde yapmayan, besinlerine dikkat etmeyenlerde daha fazla görülür. Ağız, diş ve çene hastalıkları, diş eti iltihaplanmaları nedeniyle çene kemiklerine kadar iltihabın yayılması sonucu çene kemikleri de iltihaba maruz kalır ve dişler zamanla itilerek, ağız sağlığı bozulur, dişler çekilmek zorunda kalır. Bunun yanında diş eti iltihapları ağız içinde kötü kokuların oluşmasına da neden olur, can sıkıcı bir durumdur.

Çene kemiklerinin yanlış oluşması veya travma sonucu kırılması veya herhangi bir diğer nedenden dolayı dişlerin çarpık çıkması da söz konusu olabilir, o zaman yapılacak en güzel şey, bir çene cerrahı ile iş birliği içine girerek sorunun ortadan kalkması için operasyon geçirmektir.  Gerektiği zaman devreye ortodontistler de girer ve dişlere takılacak teller ile çene ve dişlerin doğru pozisyona getirilmesine çalışılır, zorlu bir süreçtir bu ama uygulanacak başka bir çözüm de yoktur. Ağız, diş ve çene hastalıkları hemen çare bulunması gereken hastalıklardır, sindirimin başladığı yer olan ağızda oluşacak bütün sıkıntılar, insan vücudunu doğrudan etkiler ve pek çok hastalığın oluşmasına zemin hazırlar.

Ağız, Diş Ve Çene Hastalıkları

Ağız, Diş Ve Çene Hastalıkları

Gelelim en büyük meseleye yani diş çürüklerine, dişlerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi zamanında ve bilinçli bir şekilde fırçalanmayan dişler, yenilen yiyeceklerden geçen bakteriler yüzünden hastalanır, diş sağlığına dikkat edenler diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmaya özen gösterdikleri için bu tarz bir sorunla karşılaşmazlar. Dişlere yerleşen bakteriler, bulundukları yerde yerleşerek kötü etki ederler ve dişin çürümesine neden olurlar. Dişlerde genellikle iç kısımlarda oluşan bu çürükler zamanında önlem alınmasına dişin çekilmesine kadar gidecek bir süreç başlamasını hızlandırırlar. Çekilen diş de bir çok yeni probleme yol açar, en iyisi eğer çürük varsa zamanında doktora giderek, dişin çekilmesine gerek kalmadan en azından dolgu ile kurtulmasını sağlamak gerekir. Ağız, diş ve çene sağlığı önem verilmesi gereken hususlardır.

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı