Diş Bakımı

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer ağız yaraları önemi

Çoğu zaman basite aldığımız ağız yaraları ve diş eti iltihapları ciddi ölümcül hastalıkların erken tanısında hayati öneme sahip olabiliyor. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, kanserden tiroid hastalıklarına, diyabetten alzheimere pek çok hastalığın diş chech-up’ı ile tespit edilebileceğini belirtti.

Ağız boşluğunun çok sayıda hastalığa ait lezyonların görüldüğü bir bölge olduğunu kaydeden Dr. Nihat Tanfer, “Bunların bir kısmı ağızda lokal hastalıklara aitken bazıları bize vücudumuzla ilgili sinyaller verir. Lezyonlar ağız içinde renk veya yüzey değişikliği şeklinde olabilirler. Bu lezyonlar genelde ilk olarak biz diş hekimleri tarafından tespit edilir. Bu nedenle diş hekiminin muayenesini çok dikkatli yapması gerekir”. Dedi. Lezyonların kişinin yaşamında direkt etkili olabilecek ağrı, yanma, şişlik, kanama ve ağız kuruluğu gibi şikayetlere de neden olabileceğini ifade eden Tanfer,” Bu da beraberinde konuşma bozukluğu, yutkunma zorluğu, çiğneme güçlüğü gibi birçok problemi getiriyor. Kişinin yaşam kalitesi üzerinde direkt etkili olur” dedi.

Diş etine ve dişlere bakarak pek çok hastalıktan şüphelenmek gerektiğinin altını çizen Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer, “Diş etindeki iltihap diyabeti, diş etlerindeki kanayan ve iyileşmeyen yaralar kanseri, ağız içindeki tümör ve enfeksiyonlar tiroidi, diş eti büyümesi lösemiyi, diş etindeki aşınma reflü ve anoreksiyayı, diş etlerindeki aftlar behçet hastalığını, yanak ve dildeki kızarıklıklar MS hastalığını işaret edebilir” şeklinde konuştu. Tanfer, ayrıca yutkunmada güçlük ve ağız kuruluğunun parkinsonun, soluk renkteki diş etlerinin kansızlığın, gri yapıda gümüşümsü ve pul pul dökülen dilin ise sedef hastalığının işareti olabileceğini belirtti.

KONTROL ETTİRSİN

İsveç’te yapılan bir araştırmaya değinen Dr. Nihat Tanfer, “Bu araştırmada diş eti hastalıkları ile kalp hastalıkları arasında çok ciddi bir bağlantının olduğu tespit edilmiştir. Diş eti hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 60’ında kalp hastalığının da olduğu tespit edilmiştir. Buradan çıkan sonuca göre dişetlerinde hastalık olan kişilerin acilen kalp kontrollerini de beraberinde yaptırmalarında büyük fayda vardır” dedi.

BU BELİRTİLERİ DİKKATE ALMAK GEREKİR

Diş eti iltihaplarının işaret ettiği pek çok rahatsızlığa değinen Tanfer sözlerine şöyle devam etti: “Mide rahatsızlığı olarak görülen Reflü hastalığı temelde aşırı miktarda gastrik asit içerikli sıvıyla ortaya çıkan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Reflü hastalarının dişlerinde aşınmalar görülür. Bu hastalarda mine zayıflar ve buna bağlı olarak da dişlere estetik olmayan sarı bir renk verir.

Benzer Konular

Ağız Sağlığında Asit Erozyonu

Ağız Sağlığında Asit Erozyonu

Yüzyılın en mühim ağız sıhhati problemi şekilde tanımlanan Asit erozyonu, gelişmiş beslenme alışkanlıkları neticesi ortaya...

Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız, sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bütün besinler ağız kanalıyla alınır. Alınan besinler ağızda bulunan dişler yardımıyla...

agiz bakımının ve diş saglıgın önemi

agiz bakımının ve diş saglıgın önemi

Ağız ve diş sağlığı Beslenme, Konuşma ve Estetik anlamda ciddiyet taşır. Ağız ve diş sıhhati...

Ağız Ve Diş Sağlığı Sorunları

Ağız Ve Diş Sağlığı Sorunları

Ağız ve diş sıhhati Türkiye’de önde gelen meselelerden biridir. Kimi insanlarda çocukluktan itibaren kendini işaret...

Ağız, Diş Ve Çene Hastalıkları

Ağız, Diş Ve Çene Hastalıkları

En bilinen ağız ve diş hastalıklarının başında diş eti problemleri ve onun yarattığı sıkıntılar gelmektedir....

Yukarı