Diş Bakımı

agiz bakımının ve diş saglıgın önemi

Ağız ve diş sağlığı Beslenme, Konuşma ve Estetik anlamda ciddiyet taşır.

Ağız ve diş sıhhati bozulan şahıs yiyecekleri yeterince öğütemez, konuşurken sesleri çıkarmakta zorlanır ve ( kaybedilen dişlerin yerine göre) güzel duyu şekilde asla hoş olmayan bir görünüm söz mevzusu olur.
Bu nedenle sistemli ve kafi bir ağız – diş bakımı gereklidir.
Ağız bakımında en mühim vazife insanın kendisine düşmektedir.
Yeterli vakit ayırarak, sistemli bir biçimde meydana getirilen bakım ile bir hayli probleminin oluşmasını engelleyebilirsiniz.
Biz diş hekimlerine düşüş gösteren vazife ise altı ayda bir meydana getirilen kontrollerle meydana getirilen bakımı denetlemek, gözden kaçan – dikkatsizlik edilen – bölgeleri seyredip temizlemektir.
Günümüzde, modern ülkelerde Tedavi edici hekimliğin yerini Koruyucu hekimlik almıştır.
Özellikle dişhekimliği benzeri zorunlu olunmadıkça gitmekten kaçınılan, fakat son ana gelindiğinde de antipatik ve yüksek bedelli bir yığın rehabilitasyon gerektiren bir dalda, Koruyucu – Önleyici hekimliğin ne denli yararlı ve başarıya ulaşmış olacağı ortadadır.

Yani :
Dişleriniz sizi diş hekimine gitmek mecburiyetinde bırakmadan, siz dişlerinizi bakıma götürmelisiniz :-)

Ağız bakımında neler, iyi mi kullanılmalıdır?

1. Diş fırçası : İyi bir diş fırçası baş bölümü kısa, düzgün saplı ve orta sert naylon kıllardan imal edilmiş olmalıdır. Elektrikli diş fırçalarının dişleri daha iyi fırçaladığını söylemek doğru olmaz. Aslolan sizin diş fırçalamaya ne kadar vakit ayırıp ne kadar doğru fırçaladığınızdır.

Doğru Diş Fırçalamayı resimlerle görmek isterseniz burayı tıklayınız.

2. Diş macunu : Diş fırçasının mekanik fırçalamasının tesirini arttırır. Burada oldukça yoğun sorulan bir suale da yanıt vermek gerekiyor.Bize nazaran “En iyi” ya da “İdeal” bir diş macunu yoktur.En iyi diş macunu size diş fırçalamayı bir haz durumuna getiren,tadı ve kokusu hoşunuza giden diş macunudur.Ancak vakit vakit diş macununuzu değiştirmeniz sürekli benzer aşındırıcı maddeye maruz kalmanızı önleyecektir.

3. Diş ipleri : Diş fırçasının tam temizleyemediği diş fasıla yüzeylerini temizlemekte kullanılır.

4.Ağız gargaraları : İçerdikleri maddelere nazaran ağızda (özellikle fırçanın ulaşamadığı yerlerde) bulunan mikroorganizmaların aktivasyonunu engeller, ağızda var bakteri sayısını azaltır ve buna bağlı şekilde ağız kokusunu ortadan kaldırırlar.Ancak ihmal etmeyin ağzı çalkalamak,bakteri plağını yerinden oynatmaz. Ağız gargaraları diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımının yerini tutamaz, yalnız artı bir savunma ve bakım yöntemidir.

5. Diş arası fırçaları: Diş araları ile köprü altlarını temizlemekte uygulanan hususi yapılı fırçalardır

Benzer Konular

Ağız Sağlığında Asit Erozyonu

Ağız Sağlığında Asit Erozyonu

Yüzyılın en mühim ağız sıhhati problemi şekilde tanımlanan Asit erozyonu, gelişmiş beslenme alışkanlıkları neticesi ortaya...

Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız, sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bütün besinler ağız kanalıyla alınır. Alınan besinler ağızda bulunan dişler yardımıyla...

Ağız Ve Diş Sağlığı Sorunları

Ağız Ve Diş Sağlığı Sorunları

Ağız ve diş sıhhati Türkiye’de önde gelen meselelerden biridir. Kimi insanlarda çocukluktan itibaren kendini işaret...

Ağız, Diş Ve Çene Hastalıkları

Ağız, Diş Ve Çene Hastalıkları

En bilinen ağız ve diş hastalıklarının başında diş eti problemleri ve onun yarattığı sıkıntılar gelmektedir....

Ağız kanseri öldürüyor

Ağız kanseri öldürüyor

Ağız kanseri, genellikle 40’lı yaşlardan sonra ve çoğunlukla da erkeklerde rastlanılan, ileri tanı yöntemlerine rağmen...

Yukarı