Diş Bakımı

20 lik diş çekimi

20lik dişler,genellikle 15-25 yaşları arasında çıkar.Bu dişler bazen kötü sonuçlar doğurabilir.Özellikle kötü şekilde çıkması,çeşitli rahatsızlıklara ya da bozukluklara sebebiyet verebilir.Bu sebeple 20lik dişlerin çekilmesinde yarar olduğu söylenebilir.20 lik dişler ulaşılması zor bölgede olduğu için daha zor fırçalanır ya da temizlenirler.Ağız içindeki önemli öğütme bölgelerinden oldukları için,sık sık yiyecek parçalarına maruz kalırlar.Bu parçacıklar diş boşluklarında birikir ve zamanla çürümeye neden olur.Bunun yanında ağız kokusuna sebep olduğu da söylenebilir.Dişlerimizi fırçalarken sırf bu yüzden,20 lik dişlerimizi temizlemeye daha fazla gayret göstermeliyiz.

20 lik dişin çürümesi,etrafında bulunan dişler için de zararlıdır.Çünkü yiyecek parçacıkları buralarda da birikir ve normal dişlerimizi de tehdit eder.20lik dişlerin erken çekilmesi oldukça önemlidir.Çünkü belli bir yenilenme ve uyum sürecine ihtiyaç vardır.Dokular gençken bu yenilenme daha rahat sağlanabilir.Yaş ilerledikçe dokuların işlevi de yavaşlar.Bu durumda çeşitli diş ve diş eti sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

20lik dişlerin çekimi,genelde normal dişlerin çekimiyle aynıdır.Pozisyon gereği zor ulaşılır oldukları için ; farklı yöntemlerle de çekilebilir.Normal dişlere göre daha fazla ağrı ya da kanama meydana gelmesi mümkündür.

20 lik Diş Çekimi Sonrası
20lik diş çekildikten sonra belli bir süre yiyecek tüketmemekte fayda vardır.Özellikle o bölgeye gidecek yiyecek artıklarının,bölgede hasar meydana getirmesi mümkündür.

20 lik Diş Çekimi Ücreti
Gömülü 20 lik diş fiyatı 200 TL ila 500T arası değişiyor. Fiyatlar, dişinizin durumu  ve yaptırdığınız yere göre değişmektedir. Eğer SGK ya da BAĞ-KUR güvenceniz varsa bu operasyonu ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Eğer ameliyat nasıl diye merak ediyorsanız yirmilik diş çekimi ile ilgili  görüntüleri izleyebilirsiniz.

Kategori: Diş çekimi

Benzer Konular

Diş Eti Çekilme Tedavisi

Diş Eti Çekilme Tedavisi

Dişlerin gün içerisinde olması gerekenden fazla ve yanlış tekniklerle sert şekilde fırçalanması, dişlerimize yaptırmış olduğumuz...

Yirmilik yaş dişlerin çekilmesi gerekir mi

Yirmilik yaş dişlerin çekilmesi gerekir mi

20 lik dişler kimi hallerde insana bağlı şekilde şiştiği, ağrı yapmış olduğu ve kişiyi oldukça...

Hamilelikte diş çekilir mi?

Hamilelikte diş çekilir mi?

Hamilelik bütün bünyenin fizyolojik ve ruhsal istikametten pek oldukça farklıklara uğramış olduğu bir dönemdir. Ağzımız...

Diş neden uyuşmaz

Diş neden uyuşmaz

Dişler sadece sert bir dokudan oluşmaz. İçlerinde sinir ve damar grubu bulunur. Bir dişin uyuşabilmesi...

Oruçluyken diş çektirilir mi

Oruçluyken diş çektirilir mi

Diş çektirmek orucu bozmaz. Eğer diş çektirilirken iğne vurulursa, oruç bozulur. Dişten çıkan kanı yutmakla...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. fatih diyor ki:

    hiç bir şekilde özel kliniklerin diş bölümleri sgk lıya bakmıyor.diğer taraftanda randevu almak henüz mümkün olmadı.ne yapacağım bilmiyorum.

Yukarı